Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Afera Kemmerera

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Nie mam dokładnych informacji.. może ktoś wie więcej?

W 1926 roku kapitał banków polskich przeszedł w ręce banków amerykańskich co wywołało strajki robotników w m.in. w Wielkopolsce.

Za więcej informacji o Kemmererze i tej sprawie serdecznie dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nic o przejęciu banków w 1926 r. - nie wiem, tym bardziej o wywołanych tym "faktem" strajkach.

W tym roku, Szwed - Ivan Kreuger utworzył w naszym kraju Bank Amerykański SA.

W sierpniu 1926 r.  Polski Bank Przemysłowy SA szukając kapitału związał się z Société Financière de Paris, wskutek czego  85% akcji PBP przeszło w ręce koncernu naftowego Devildera.

Około 1925 r. Bank Handlowy w Warszawie zaczął popadać w coraz większe kłopoty i wreszcie musiał skorzystać z pożyczki wziętej w Funduszu Pomocy Instytucjom Kredytowym na kwotę 22 000 000 zł. Zatem usilnie zaczął poszukiwać zastrzyku kapitałowego, podjął tedy wstępne rozmowy (jeszcze w 1925 r.) z  Banca Commerciale Italiana i Banque de Bruxelles. Ostatecznie udziały w BHW wykupili:  Williama A. Harriman wraz z różnymi finansistami amerykańskimi,  Banca Commerciale Italiana, Banque de Bruxelles,  wiedeński Niederösterreichische Escompte Gesellschaft. W sumie przejęli oni przeszło 30% akcji tego banku. Problem w tym, że nabycie tych udziałów nastąpiło już w 1927 roku.

Jak widać, nie tyle mamy do czynienia z przejęciem co z poszukiwaniem inwestorów i dokapitalizowania przez stronę polską.

 

W Polsce przebywała podówczas misja pod przewodnictwem prof. Edwina W. Kemmerera, był on jednym z współtwórców Planu Dawesa, przewodniczącym American Economic Association, towarzyszył mu m.in. Joseph A. Broderick - wiceprezes National Bank of Commerce. I spędziła ona u nas około dziesięciu tygodni w 1926 r. (Kremmerer był już wcześniej w Polsce w grudniu 1925 r.). Związane to było z ubieganiem się przez nasz kraj o pożyczki zagraniczne a zwłaszcza w: Bank Dillon, Read et Co., w którym  Kemmerer był zatrudniony i Bankers Trust. Misja ta miała dokonać oceny gospodarki w naszym kraju i wskazać ew. kroki od których uzależniano decyzję co do pożyczek.

 

Z literatury:

Z. Vidi "Uwagi na marginesie pożyczki stabilizacyjnej 1927", "Sprawy Międzynarodowe", 1952, nr 4

Z. Landau "Misja Kemmerera", "Przegląd Historyczny", 1957, T. 48, nr 2

"Sprawozdania oraz zalecenia Komisji Doradców Finansowych pod przewodnictw em prof. E. W. Kemmerera" t. I "Budżet, rachunkowość państwowa, podatki"; t. II "Cła i monopole", s, t. III "Waluta i kredyt"

E.W. Kemmerer "Reports submitted by the Commission of the American financial experts headed by..."

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.