Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adam1234

Upadek Wielkiego Cesarstwa

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

Po klęsce wyprawy na Rosję system stworzony przez Napoleona w Europie zaczął upadać. Jednak fiasko kampanii roku 1812 było tylko katalizatorem wielu innych czynników.

Bez wątpienia, jednym z najważniejszych czynników wpływających na sytuacje po 1812 była kwestia rodzącego się nacjonalizmu. Siły, która bardzo ułatwiła pokonanie Napoleona w Rosji, a miała pomóc w jego pokonaniu w Hiszpanii i Niemczech. Co ciekawe, Napoleon nigdy siły nacjonalizmów nie docenił.

Drugą kwestią była sytuacja gospodarcza Europy, która cierpiała z powodu blokady kontynentalnej, której rola co prawda była demonizowana, niemniej była ona bronią obosieczną. Co więcej, pośrednio była przyczyną kryzysu we Francji w roku 1811, który został co prawda w miarę szybko zażegnany i już w 1813 Francja wyszła na plus. Niemniej kryzys gospodarczy zbiegł się z kryzysem wojskowym/politycznym co niestety było oznaką tego, że Cesarzowi zaczęło brakować pieniędzy.

Trzeci aspekt to nastawienie samych Francuzów, których entuzajazm stopniowo opadał, wraz z kolejnymi poborami i wojnami toczonymi tysiące kilometrów od Francji.

Czwartą sprawą mającą niebagatelne znaczenie dla sytuacji po odwrocie z Moskwy jest nastawienie monarchów, których Napoleon trzymał pod butem, a którzy czekali tylko na dobrą chwilę, aby go zdradzić. Byli jednak oni połączeni tylko nienawiścią do Napoleona.

Kolejną kwestią na jaka należałoby zwrócić uwagę jest stan armii napoleońskiej, w roku 1813 bez wąpienia najgorszej jaką miał w całej swojej karierze dowódczej oraz uskrzydlenia żołnierzy koalicji zwycięstwem. Dochodzi tu jeszcze oczywiście kwestia Hiszpanii. Armia i jej sukcesy były chyba jedynym środkiem jakim Napoleon mógł oddziaływać na swyxh "sojuszników" oraz na własny kraj.

W powyższych pięciu punktach bardzo pobieżnie starałem się ukazać ogólną sytuację w Europie po roku 1812, która była nad wryraz skomplikowana, i w której mieszały sie sprzezcne interesy monarchów, jak i ludów. Zrobiłem to żeby zadać pytanie, które nurtuje mnie już dosyć długo - czy Napoleon miał szansę ocalić Wielkie Cesarstwo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
- czy Napoleon miał szansę ocalić Wielkie Cesarstwo?

Po roku 1812 ?? Rzecz mało prawdopodobna. Ale jak mawiał Cesarz " W moim słowniku nie ma słowa niemożliwe" .

Monarchowie zwęszywszy szansę na cofnięcie zmian wprowadzonych przez "tyrana Europy" , nie mogli się już cofnąć, to była jedyna tak wielka szansa dla nich na przywrócenie dawnego porzadku. Nawet gdyby Cesarz dogadałby się z Prusami i Austrią , Rosja raz zdobytej przewagi nie wyrzuciłaby z rąk. Możliwe ,że gdyby Cesarz wycofał wojska z Hiszpanii ( a wiadomo ,że duma i prestiż jego by na tym ucierpiał co nie miara) to miałby wtedy argument do pokoju . Co wtedy z XW ,wyparłby się go by udobruchać Rosję ?? Straciłby mnóstwo zwolenników. Gdyby tak przetrzymać granice Cesarstwa na Wiśle powiedzmy do roku 1814??? co dalej. Prusy pragnące wolności znów skumałyby sie z Rosją, a Austria i Anglia przyklasnęłyby pomysłowi. Prędzej czy później Cesarz musiał oddać to co kiedyś zdobył tak szybko i błyskotliwie. Gdyby cofnął blokade kontynentalną ,zmieniłoby to pragnienia odzyskania dawnej władzy przez ograniczone państwa? Rok 1813 to topór katowski wiszący nad głową tworu napoleońskiego. Marszałkowie nie chcą już walczyć , widać to już w Rosji i przed nią . Siły w Hiszpanii toponieją , mit WA rozpłynął się w Rosji , cóż więcej trzeba koalicji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Monarchowie zwęszywszy szansę na cofnięcie zmian wprowadzonych przez "tyrana Europy" , nie mogli się już cofnąć, to była jedyna tak wielka szansa dla nich na przywrócenie dawnego porzadku.

Jacy monarchowie? Jedyni naprawdę zainteresowani odwiedzeniem Paryża do Aleksander, Fryderyk Wilhelm i Jerzy...

Nawet gdyby Cesarz dogadałby się z Prusami i Austrią , Rosja raz zdobytej przewagi nie wyrzuciłaby z rąk.

Problem w tym, że ona nie miała tej przewagi, więc nie miała czego z rąk wypuszczać.

Możliwe ,że gdyby Cesarz wycofał wojska z Hiszpanii ( a wiadomo ,że duma i prestiż jego by na tym ucierpiał co nie miara) to miałby wtedy argument do pokoju .

Duma i prestiż to słabe argumenty. Napoleon nie wycofał się z Hiszpanii, bo gdyby to zrobił walki przeniosłyby się do południowej Francji.

Co wtedy z XW ,wyparłby się go by udobruchać Rosję ?? Straciłby mnóstwo zwolenników.

Po pierwsze: nie wyparłby się XW bo i po co?

Po drugie: Rosji i tak by nie udobruchał

Po trzecie: zakładając, że by je oddał to niby jakich wielu zwolenników by stracił?

Gdyby tak przetrzymać granice Cesarstwa na Wiśle powiedzmy do roku 1814??? co dalej. Prusy pragnące wolności znów skumałyby sie z Rosją, a Austria i Anglia przyklasnęłyby pomysłowi.

Prusy i Rosja - tak. Austria od czasów Metternicha nie chciała znisczyć Napoleona za wszelką cenę, chciała odgrywać rolę języczka u wagi. Anglia również nie, bo jej wojska były w Hiszpanii.

Gdyby cofnął blokade kontynentalną ,zmieniłoby to pragnienia odzyskania dawnej władzy przez ograniczone państwa?

Nie rozumiem tego zdania.

Marszałkowie nie chcą już walczyć , widać to już w Rosji i przed nią . Siły w Hiszpanii toponieją , mit WA rozpłynął się w Rosji , cóż więcej trzeba koalicji.

Nie, marszałkowie to ostatecznie przestali chcieć walczyć w 1814, mit WA został odbudowany po Luetzen i Budziszynie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.