Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adam1234

Upadek Wielkiego Cesarstwa

Recommended Posts

adam1234   

Po klęsce wyprawy na Rosję system stworzony przez Napoleona w Europie zaczął upadać. Jednak fiasko kampanii roku 1812 było tylko katalizatorem wielu innych czynników.

Bez wątpienia, jednym z najważniejszych czynników wpływających na sytuacje po 1812 była kwestia rodzącego się nacjonalizmu. Siły, która bardzo ułatwiła pokonanie Napoleona w Rosji, a miała pomóc w jego pokonaniu w Hiszpanii i Niemczech. Co ciekawe, Napoleon nigdy siły nacjonalizmów nie docenił.

Drugą kwestią była sytuacja gospodarcza Europy, która cierpiała z powodu blokady kontynentalnej, której rola co prawda była demonizowana, niemniej była ona bronią obosieczną. Co więcej, pośrednio była przyczyną kryzysu we Francji w roku 1811, który został co prawda w miarę szybko zażegnany i już w 1813 Francja wyszła na plus. Niemniej kryzys gospodarczy zbiegł się z kryzysem wojskowym/politycznym co niestety było oznaką tego, że Cesarzowi zaczęło brakować pieniędzy.

Trzeci aspekt to nastawienie samych Francuzów, których entuzajazm stopniowo opadał, wraz z kolejnymi poborami i wojnami toczonymi tysiące kilometrów od Francji.

Czwartą sprawą mającą niebagatelne znaczenie dla sytuacji po odwrocie z Moskwy jest nastawienie monarchów, których Napoleon trzymał pod butem, a którzy czekali tylko na dobrą chwilę, aby go zdradzić. Byli jednak oni połączeni tylko nienawiścią do Napoleona.

Kolejną kwestią na jaka należałoby zwrócić uwagę jest stan armii napoleońskiej, w roku 1813 bez wąpienia najgorszej jaką miał w całej swojej karierze dowódczej oraz uskrzydlenia żołnierzy koalicji zwycięstwem. Dochodzi tu jeszcze oczywiście kwestia Hiszpanii. Armia i jej sukcesy były chyba jedynym środkiem jakim Napoleon mógł oddziaływać na swyxh "sojuszników" oraz na własny kraj.

W powyższych pięciu punktach bardzo pobieżnie starałem się ukazać ogólną sytuację w Europie po roku 1812, która była nad wryraz skomplikowana, i w której mieszały sie sprzezcne interesy monarchów, jak i ludów. Zrobiłem to żeby zadać pytanie, które nurtuje mnie już dosyć długo - czy Napoleon miał szansę ocalić Wielkie Cesarstwo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   
- czy Napoleon miał szansę ocalić Wielkie Cesarstwo?

Po roku 1812 ?? Rzecz mało prawdopodobna. Ale jak mawiał Cesarz " W moim słowniku nie ma słowa niemożliwe" .

Monarchowie zwęszywszy szansę na cofnięcie zmian wprowadzonych przez "tyrana Europy" , nie mogli się już cofnąć, to była jedyna tak wielka szansa dla nich na przywrócenie dawnego porzadku. Nawet gdyby Cesarz dogadałby się z Prusami i Austrią , Rosja raz zdobytej przewagi nie wyrzuciłaby z rąk. Możliwe ,że gdyby Cesarz wycofał wojska z Hiszpanii ( a wiadomo ,że duma i prestiż jego by na tym ucierpiał co nie miara) to miałby wtedy argument do pokoju . Co wtedy z XW ,wyparłby się go by udobruchać Rosję ?? Straciłby mnóstwo zwolenników. Gdyby tak przetrzymać granice Cesarstwa na Wiśle powiedzmy do roku 1814??? co dalej. Prusy pragnące wolności znów skumałyby sie z Rosją, a Austria i Anglia przyklasnęłyby pomysłowi. Prędzej czy później Cesarz musiał oddać to co kiedyś zdobył tak szybko i błyskotliwie. Gdyby cofnął blokade kontynentalną ,zmieniłoby to pragnienia odzyskania dawnej władzy przez ograniczone państwa? Rok 1813 to topór katowski wiszący nad głową tworu napoleońskiego. Marszałkowie nie chcą już walczyć , widać to już w Rosji i przed nią . Siły w Hiszpanii toponieją , mit WA rozpłynął się w Rosji , cóż więcej trzeba koalicji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
adam1234   
Monarchowie zwęszywszy szansę na cofnięcie zmian wprowadzonych przez "tyrana Europy" , nie mogli się już cofnąć, to była jedyna tak wielka szansa dla nich na przywrócenie dawnego porzadku.

Jacy monarchowie? Jedyni naprawdę zainteresowani odwiedzeniem Paryża do Aleksander, Fryderyk Wilhelm i Jerzy...

Nawet gdyby Cesarz dogadałby się z Prusami i Austrią , Rosja raz zdobytej przewagi nie wyrzuciłaby z rąk.

Problem w tym, że ona nie miała tej przewagi, więc nie miała czego z rąk wypuszczać.

Możliwe ,że gdyby Cesarz wycofał wojska z Hiszpanii ( a wiadomo ,że duma i prestiż jego by na tym ucierpiał co nie miara) to miałby wtedy argument do pokoju .

Duma i prestiż to słabe argumenty. Napoleon nie wycofał się z Hiszpanii, bo gdyby to zrobił walki przeniosłyby się do południowej Francji.

Co wtedy z XW ,wyparłby się go by udobruchać Rosję ?? Straciłby mnóstwo zwolenników.

Po pierwsze: nie wyparłby się XW bo i po co?

Po drugie: Rosji i tak by nie udobruchał

Po trzecie: zakładając, że by je oddał to niby jakich wielu zwolenników by stracił?

Gdyby tak przetrzymać granice Cesarstwa na Wiśle powiedzmy do roku 1814??? co dalej. Prusy pragnące wolności znów skumałyby sie z Rosją, a Austria i Anglia przyklasnęłyby pomysłowi.

Prusy i Rosja - tak. Austria od czasów Metternicha nie chciała znisczyć Napoleona za wszelką cenę, chciała odgrywać rolę języczka u wagi. Anglia również nie, bo jej wojska były w Hiszpanii.

Gdyby cofnął blokade kontynentalną ,zmieniłoby to pragnienia odzyskania dawnej władzy przez ograniczone państwa?

Nie rozumiem tego zdania.

Marszałkowie nie chcą już walczyć , widać to już w Rosji i przed nią . Siły w Hiszpanii toponieją , mit WA rozpłynął się w Rosji , cóż więcej trzeba koalicji.

Nie, marszałkowie to ostatecznie przestali chcieć walczyć w 1814, mit WA został odbudowany po Luetzen i Budziszynie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.