Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Mobilność jazdy średniowiecznej

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Wiele się mówiło o możliwości jazdy tatarskiej, która mogła w jeden dzień przebyć nawet 130 km. Czy to możliwe? Trochę się pobawiłem fizyką :) (toteż nie wiem, czy będzie słuszne, to co napiszę...) i wyszło mi, że gdyby Tatarzy maszerowali przez 10 godzin to musieliby się poruszać z prędkością ok. 13 km/h. Tylko ile czasu zajęłyby postoje?

Wg Kuczyńskiego jazda polska w nocy z 19 na 20 maja 1350 r. przemaszerowała ok. 100 km. Noc w tych dniach to ok. 8 godzin. Przyjmując podobne proporcje co w przypadku Tatarów, Polacy musieliby się poruszać z prędkością ok. 12 km, czyli podobnie jak Tatarzy na 130 km.

A więc, czy maszerowanie ze stałą prędkością niewiele ponad 10 km było możliwe? Jakie mamy na to źródła? Przypominam, mówimy tu o samej jeździe, nieobciążonej taborem, nieciągnącej za sobą piechoty itd.

EDIT tak sobie właśnie pomyślałem, że gdyby ktoś kazał mi przemaszerować w godzinę 10 km to bym go wyśmiał... Oczywiście jazda używała koni, ale czy przez cały czas poruszała się kłusem bądź cwałem (o galopie już nie mówię)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę o tym rozmawialiśmy tutaj:

https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=7438

ale nie w kontekście marszów jednodniowych. Jeżeli armia poruszała się komunikiem, każdy jeździec miał 1-2 konie na zmianę, to można było 'wyciągnąć' niezłą prędkość (patrz średnia w topiku który podałem), ale czy aż taką jak zacytowałeś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Faktycznie, przegapiłem ten temat - szukałem go w działach polskich :) (a szukajkę nie wiedziałem za pomocą jakiego wyrażenia uruchomić...)

Ten topik dotyczy armii średniowiecznych, gdy mobilność była w zasadzie mniejsza niż później - więc skoro jazda Sobieskiego potrafiła dziennie pokonywać "tylko" 40 km, co było wynikiem bardzo wysokim, to jak można mówić o tak wysokich wynikach w latach dużo wcześniejszych?

Wracając do Tatarów, Maroń zanegował nawet teorię o przemaszerowaniu choćby 50 km dziennie posiłkując się przykładem kawalerii II RP, w której 50-kilometrowy marsz uznawano za forsowny, a 100-kilometrowy - był nieziemskim wyczynem wykańczającym jednostkę pod względem zmęczenia... Co ciekawe, prędkość ówczesnej jazdy miała wynosić ok. 7-8 km dziennie. Czyżby więc wszystkie gadki o przejściu 100 km w dobę to zwykłe głupoty?

My tutaj gadu gadu o armiach bez taboru, a przecież armia Jagiełły spod Kurzętnika potrafiła przejść, obciążona taborem!, ponad 40 km. Ciekawe czy to też nie jest przesadzone (choć przesłanek źródłowych ku temu raczej nie ma)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czyżby więc wszystkie gadki o przejściu 100 km w dobę to zwykłe głupoty?

Karol XII robił sobie takie maratony (np. 150 km w 22 godziny), ale jeździł ledwie z grupką drabantów, zapewne zajeżdżając kilka koni. Nie wiem jak armia średniowieczna miałaby osiągnąć taki rezultat i wciąż zachować sprawność bojową, tym bardziej jeżeli była to armia z dużym odsetkiem ciężkozbrojnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.