Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

między innymi naloty dywanowe i bombardowania spowodwały, że poszczególne fabryki i zakłady przemysłowe zaczęły schodzić "pod ziemię" dokładniej do sztoli, hal, wyrobisk pokopalnianych [jedne z najsłynniejszych choć najmniej znanych - Sowie Góry] by móc zabezpieczyć produkcję wojenną. Tempo prac w takich sztolniach było zawrotne - kilka miesięcy i zakład funkcjonował...

Czytakie działania miały sens, czy się to opłacało? Czy może było to najzwyczjaniejsze w świecie marnowanie, czasu, sił i środków?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czytakie działania miały sens, czy się to opłacało?

Jak się chciało walczyć, musiało się czymś walczyć. Lotnictwo aliantów pewnie regularnie bombardowało fabryki nie ukryte.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

mostostal : całe miasta, zaglębia były bombardowane, doklądniej trawestując Goeringa - byly wybombardowywane z wojny. Nie pomagało rozdrabnianie produkcji czyli przekazywanie produkcji poszczególnych części do malutkich zakladów niemal rzemieślniczych. Całe miasta w Niemczech stanowiły morza gruzów. Wśród tych mórz - były mniej lub bardziej zniszczone zakłady produkujące na potrzeby wojska. Z tego co pamiętam zakłady Messerschmitta zostały zniszczone [te na powierzchni] bodajże w '44 r, zakłady produkujące VW - takoż... Produkcja jedak została przeniesiona pod ziemię... a jej załamanie zostało raczej spowodowane utratą rumuńskich złoż ropy naftowej.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Ja już wspomniałem w wątku https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=3024 , że jak dla mnie to te podziemne zakłady są w dużej mierze mitem. Owszem, powstawały, ale czy

1) zdążono je ukończyć?

2) urochomić w nich produkcję?

Z większych działających zakładów podziemnych kojarzę tylko "Dorę" (V-2). Budowli podziemnych jest sporo, ale w większości krążą o nich niesamowite opowieści, w których na pierwszy plan wybijają się pogłoski, a nie fakty (np. obiekt pod klasztorem w Lubiążu, "Riese", który zresztą miał być kwaterą główną Hitlera, a nie zakładami zbrojeniowymi, podziemia w Górze Ryszarda w Bolkowie itp.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Tego czy ile i gdzie powstawały fabryki, albo nawet mniejsze fabryki - podejrzewam że tak naprawdę się nie dowiemy do końca. Ilość prawd i półprawd a nawet półfałszów dotyczących tylko samych Gór Sowich jest ogromna i chyba stale rośnie miast maleć. Ciekawe ile było podobnych sztolni i starych wyrobisk wykorzystywanych w innych rejonach Niemiec - niestety nie wiem.

Co ciekawe podobne pogłoski krążą o bogactwach zlokalizowanych gdzieś w byłych fabrykach zakładach i innych miejscach wykopanych w skałach. O ile są do tego dokumenty, a w teorii znając niemiecki porządek - "gdzieś" powinny być - to powinni mieć je Rosjanie. Zastanawiam się "po cichu" ile tych fabryk i zakładów oni wywieźli do siebie uruchamiając od nowa produkcję, zostawiając tylko wybetonowane sztolnie i podziemne hale z ktorych wywieziono "całe wyposażenie" gdzieś w okolice Uralu... [wywożono wszystko - wieść gminna niesie, że nawet wyposażenie i fachowców z Jeny, widziałem pierwsze Zenity - bardzo mocno przypominają niemieckie aparaty...]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Ciekawe ile było podobnych sztolni i starych wyrobisk wykorzystywanych w innych rejonach Niemiec - niestety nie wiem

Zajrzyj do 6 części "Supertajnych broni Hitlera" Igora Witkowskiego ("Podziemna III Rzesza"). Generalnie uważam tego autora za fantastę (latające spodki V-7 itd.), ale akurat ta częśc cyklu jest spoko i dowiedziałem się z niej o wielu nieznanych mi niemieckich podziemnych obiektach (poza obecnym terenem Niemiec i Polską także na terenie Austrii i Czech).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.