Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

BIP KG AK w Powstaniu Warszawskim

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Tak na dobry początek:

19 kwietnia 1951, Warszawa. Protokół przesłuchania oficera BIP KG AK, por. Kazimierza Moczarskiego

GMRI-II/562/51

Protokół

przesłuchania podejrzanego

Warszawa, dnia 19 kwietnia 1951 r.

Oficer śledczy Ministerstwa Bepieczeństwa Publicznego w W[arsza]wie- Sosiński Kazimierz, ppor. - przesłuchał podejrzanego:

MOCZARSKIEGO Kazimierza s. Jana

(personalia w aktach)

Pytanie: Jaki był wasz udział w Powstaniu Warszawskim?

Odp[owiedź]: W Powstaniu Warszawskim brałem udział od chwili jego wybuchu, tj. od 1 sierpnia 1944 r. d końca powstania. Przez cały czas powstania pracowałem na dawnym stanowisku w BIP. W ramach tej pracy obsługiwałem ultrakrótkofalową radiostację nadawczo-odbiorczą w Wydziale Informacji Politycznej. Byłem jednocześnie kierownikiem grupy członków BIP, która zbierała dane o nastrojach ludności i prowadziła recenzje wszystkich pism wychodzących w Warszawie w czasie powstania. Ponadto od pierwszej połowy września 1944 r. byłem współredaktorem i kierownikiem technicznym pisma "Wiadomości Powstańcze", aż do końca powstania. W redakcji tego pisma pracował WARDEJN-ZAGÓRSKI ps. "GOZDAWA" jako naczelny redaktor, żona moja Zofia ps. "MALINA"- jako współredaktor i jeszcze jeden członek BIP-u, którego przysłał nam RZEPECKI. Nazwiska tego osobnika ani pseudonimu nie pamiętam.

Pytanie: Na czym polegała praca BIP w czasie powstania?

Odp[owiedź]: BIP w czasie powstania został przydzielony do komendanta AK na m. Warszawę. Zrobione to było w tym celu, aby rozwinąć w czasie powstania należytą akcję propagandową, do której komendant AK ps. "MONTER" CHRUŚCIEL nie miał zorganizowanego aparatu. BIP w czasie powstania prowadził następujące odcinki pracy: propaganda, w skład której wchodziło wydawnictwo pism, patrole propagandowe, kolportaż, radiostacja, sieć megafonów oraz dla celów propagandowych był nakręcany pełnometrażowy film dokumentalny z powstania. Akcję pomocy żołnierzowi, tzw. akcja PZ, prowadziła major ps. "LUDWIKA". Były to bezpłatne kantyny i kuchnie dla członków AK. Wydział informacji, do którego ja należałem, prowadził recenzje pracy, obsługiwał radiostacje, tzw. UKF (ultrakrótkie fale), których było sześć, prowadził nasłuch radiowy, zbierał informacje o nastrojach ludności [i jej stosunku] do powstania.

Pytanie: Na czym polegała wasza praca w BIP w czasie powstania?

Odp[owiedź]: W czasie powstania byłem kierownikiem komórki pod kryptonimem "Rafał", liczącej około 10-15 ludzi, która zajmowała się zbieraniem wiadomości o nastrojach ludności, recenzją wszystkich pism wychodzących wówczas w Warszawie- dla KG AK i Komendy Okr[ęgowej] AK. Podległa mi komórka posiadała radiostację nadawczo-odbiorczą UKF kryptonim "Rafał" oraz warsztat radiowy reperacyjno-konstrukcyjny. Wydział Informacji Politycznej podzielony był w czasie powstania na kilka takich komórek terenowych z tym, że pozostałe nie robiły recenzji prasy. Od połowy września 1944 r. do końca powstania byłem współredaktorem pisma "Wiadomości Powstańcze" i kierownikiem technicznym tegoż pisma.

Pytanie: Z jakimi organizacjami utrzymywaliście kontakt w czasie powstania?

Odp[owiedź]: W czasie powstania utrzymywałem tylko kontakt ze Str[onnictwem] Demokratycznym o tyle, że byłem jego członkiem. Poza tym z żadnymi organizacjami kontaktu nie utrzymywałem.

Na tym przesłuchanie przerwano. Protokół jest zgodny z moimi zeznaniami, po przeczytaniu podpisuję.

Przesłuchiwał:

(-) Sosiński, ppor.

(-) Moczarski Kazimierz

5 egz. HSz. (-)

1. egz.- gen. R.

1. egz.- płk F.

1. egz.- mjr Dusza

1. egz.- płk N.

1. egz.- kartoteka

Za: Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, pod red. Mierecki P., Christoforow W., Warszawa-Moskwa 2007, s. 957-951.

IPN, 0330/92, t. 4, k. 84-85.

Kopia w języku polskim, maszynopis.

Pod tekstem dokumentu odręcznie wpisana data: 28.4.51 r. i nieczytelna parafa.

Jak dokładnie wyglądała działalność BIPu KG AK w okresie Powstania? Mile widziane relacje, dokumenty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.