Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adam1234

Niemen-Pregoła-Wisła-Warta-Odra

Recommended Posts

adam1234   

Nazwy tych pięciu rzek to historia pięciu szans Wielkiej Armii na powetowanie klęski rosyjskiej w roku 1812.

Żadna z tych szans nie została wykorzystana. I chciałbym w tym miejscu postawić pytanie - dlaczego?

W Wilnie były zapasy dla 100-tysięcznej armii na aż 5 tygodni, a mimo to Wilno utracono, i nawet nie zdołano zniszczyć magazynów.

Królewiec mógł się z powodzeniem bronić przynajmniej kilka tygodni, ponieważ Kutuzow zarządzil odpoczynek i stosunek sił wynosił 2:1 na korzyść francuską.

Linia Wisły chroniona była przez kordon potężnych i nowoczesnych twierdz oraz Warszawę z przedmościem praskim, a mimo to linię tę oddano praktycznie bez walki ufając całkowicie zdradzieckim Austriakom. Glówne siły były natomiast trzymane nad Wartą. Dlaczego zignorowano doskonały plan Davouta, który postulował utworzenie dwóch samodzielnych korpusów i silne obsadzenie twierdz, żeby powstrzymać Rosjan? Sił przecież było aż nadto.

Cztery tys. żołnierzy rosyjskich było w stanie zmusić do odwrotu nad Odrę 15 tys. zajmujących silne pozycje nad Wartą - sytuacja co najmniej kuriozalna.

No i właśnie dlaczego doszło do tylu nieprawdopodnych sytuacji w ciągu zaledwie kilku miesięcy? Na pewno jedną z ważniejszych przyczyn (o ile nie najważniejszą) ilustrują słowa ks. Bassano: Nie mógłbym bez grozy patrzeć na armię, opuszczoną przez cesarza i zdaną samej sobie. Chyba jednak nie można twierdzić, że tyle kuriozalnych klęsk było wynikiem tylko odjazdu Napoleona... Zapraszam więc do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.