Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Głogów 1109 - Karol Olejnik

Recommended Posts

Tytuł: Głogów 1109

Autor: Karol Olejnik

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 1999

Ilość stron: 120

ISBN: 83-11-08945-0

Grodzianie, otwarłszy bramy, wyszli z dobytymi mieczami, nie obawiając się ani mnogości różnorodnych wojsk, ani napastliwości Niemców, ani obecności samego cesarza, lecz czołowo stawiając im odważny opór. Widząc to cesarz niesłychanie się zadumał, że tak ludzie bez zbroi ochronnej walczyli gołymi mieczami przeciw tarczownikom, a tarczownicy przeciw pancernym, spiesząc tak ochoczo do walki, jakby na biesiadę.

Zapraszam forumowiczów do oceny tego HB-eka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Hmm, dość średnios. Zwięzłość (jak w każdej książce Olejnika), w miarę dobry język, spis grodów śląskich, merytorycznie prawie, że bez zarzutu, szeroki opis wojskowości polskiej, z drugiej strony "centropolskie" ujęcie tematu bez uwzględnienia sytuacji w Niemczech, brak opisu wojskowości niemieckiej, tylko "prawie" bez błędów i bez kontrowersyjnych (dla mnie) opinii (oszczep wg autora był przeznaczony tylko do walki wręcz; arcybiskup Marcin był stronnikiem Bolesława; twierdzenie o wsparciu cesarza Ottona III przez Bolesława I w liczbie 3000 wojów, średnie mapy, żadnego określenia stanowiska w sprawie liczebności obydwu armii. Spodziewałem się dużo więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.