Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
flashke07

Prawda Vs Fałsz -- pomocy :D

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zielony z tego przedmiotu i proszę o pomoc ...

CHODZI TUTAJ O PRAWDA Vs FAŁSZ .

1.Akt dwóch cesarzy zakładał, że utworzona z ziem zaboru rosyjskiego Polska będzie powiązana sojuszem z Państwami Centralnymi?? Nie wiem

2.Utworzony po rewolucji lutowej Rząd Tymczasowy przyznawał Polakom prawo do samostanowienia, lecz kształt granic państwa polskiego uzależniał od decyzji Konstytuanty rosyjskiej?? PRAWDA

3.Ogłoszona przez bolszewików Deklaracja Praw Narodów Rosji z 15 listopada 1917 roku przyznawała Polakom prawo do samokreślenia aż do oderwania się włącznie?? Nie wiem

4.Utworzony w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej grupował zwolenników orientacji proniemieckiej?? PRAWDA

5.Mianem aktywistów określano w Królestwie Polskim w 1915 roku zwolenników orientacji prorosyjskiej?? PRAWDA

6.Przywódcy Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu wiązał przyszłość Polski po I wojnie światowej ze zwycięstwem Ententy?? Nie wiem

7.Rada Regencyjna w Warszawie grupowała partie o orientacji prorosyjskiej?? FAŁSZ

8.Premierem pierwszego rządu polskiego utworzonego po powrocie komendanta Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy został Jędrzej Moraczewski?? PRAWDA

9.W następstwie wojny polsko-czeskiej w 1919 roku Zaolzie znalazło się w granicach Czechosłowacji?? FAŁSZ

10.W 1921 roku Polska zawarła sojusze z Francją i Rumunią?? PRAWDA

11.Traktat w Rapallo z 1922 roku zagrażał bezpieczeństwu II Rzeczypospolitej?? PRAWDA

12.Pakt reński podpisany w 1925 roku gwarantował bezpieczeństwo zachodniej granicy Polski?? FAŁSZ

13.Najliczniejszą mniejszością narodową w II Rzeczypospolitej byli Żydzi?? FAŁSZ

14.W okresie międzywojennym Rzeczpospolita sąsiadowała z siedmioma państwami?? FAŁSZ 6 ??

15.W okresie międzywojennym Rzeczpospolita posiadała najdłuższą granicę z ZSRR?? PRAWDA (albo Niemcy ??

16.W okresie międzywojennym najliczniejszą, poza rzymskokatolikami, grupą wyznaniową był prawosławni?? FAŁSZ

17.Zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego na Warmii, Mazurach, Wielkopolsce i Górnym Śląsku przeprowadzono plebiscyty, który rozstrzygnęły o ich przynależności

Przywódcą trzeciego powstania śląskiego w 1920 roku był Wojciech Korfanty?? FAŁSZ

18.W 1919 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Józefowi Piłsudskiemu urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa?? Nie wiem

19.Konstytucja marcowa wprowadzała zasadę rządów parlamentarno-gabinetowych?? PRAWDA

20.Według Konstytucji kwietniowej system władz państwowych opierał się na zasadzie dwuwładzy Prezydenta i Sejmu?? PRAWDA

21.Prezydenci II Rzeczypospolitej sprawowali swój urząd przez 7 lat?? FAŁSZ

22.Zgodnie z ordynacją wyborczą z lipca 1922 roku Sejm i Senat liczyły odpowiednio 444 posłów i 111 senatorów?? PRAWDA

23.Sojusz 6 partii antysanacyjnych protestujących przeciwko Konstytucji kwietniowej nazywano Centrolewem?? PRAWDA

23b.W procesie brzeskim sądzono przeciwników dyktatury sanacyjnej?? PRAWDA

24.Uchwalona w 1925 roku ustawa o reformie rolnej zakładała przymusową parcelację nadwyżek gruntów bez odszkodowania?? Nie wiem

25.Nowela sierpniowa z 1926 roku zakładała osłabienie roli Sejmu?? PRAWDA

26.Pakt Lanckoroński był porozumieniem między PSL ?Piast? i endecją?? FAŁSZ

27.Traktat ryski był urzeczywistnieniem inkorporacyjnej koncepcji budowy granic Polski?? PRAWDA

28.Po pierwszej wojnie światowej Stany Zjednoczone zerwały z polityką izolacjonizmu, przystępując do Ligi Narodów?? PRAWDA

29.System mandatów Ligi Narodów dotyczył administracji posiadłościami kolonialnymi Niemiec oraz Imperium Osmańskiego?? FAŁSZ

30.Na mocy traktatu wersalskiego Rosja Radziecka uznała niepodległość Litwy, Łotwy i Estonii?? FAŁSZ

31.W następstwie traktatu w Rapallo Niemcy i Rosja Radziecka anulowały wzajemne roszczenia i nawiązały wszechstronną współpracę międzypaństwową?? PRAWDA

32.W następstwie traktatu w Locarno Niemcy udzieliły gwarancji nienaruszalności granicy zachodniej Polski i Czechosłowacji?? FAŁSZ

Z góry dziękuję.

Edytowane przez flashke07

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za kogoś roboty nie odwalamy ;)

Napisz swoje odpowiedzi, to może jakaś dobra dusza powie Ci, czy dobrze.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem w Google ,ale pytania są obszerne i ciężko znaleźć odpowiedź .

Sam to raczej nie jestem w stanie odpowiedzieć na żadne z tych pytań , ponieważ z Historii stoję między 1-2 ;)

( jakoś w ogóle mnie to nie interesuję.)

Dlatego proszę kogoś , żeby może spróbował odpowiedzieć chociaż na parę pytań ,

żebym tylko nie dostał LUFFY :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No to moje gratulacje!

Tylko tak dalej, w końcu 1 to całkiem ładna ocena.

Historia ma nie interesować, ale trzeba ją znać. Taki jeden pan, może przypadkiem znasz, na nazwisko Piłsudski miał, powiedział, że 'Naród, który zapomina własną historię przestaje być narodem, a grupa ludzi, zgromadzoną na określonym obszarze'.

32-Prawda

31-Fałsz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
32-Prawda

31-Fałsz

Khmmmm... Jesteś pewny Andrea$ie, że nie pokiełbasiłeś? Raczej jest odwrotnie ;)

flashke07, jak się trochę pouczysz i pomęczysz to lufy nie dostaniesz. Tu nie jest kącik korepetycyjny ani produkcja gotowców, za nikogo nic nie robimy. Możemy podać źródła do rzeczy unikatowych lub mało znanych, możemy podpowiedzieć, sprawdzić. Możemy wypowiedzieć się w kwestiach na które wiedz jest słabo dostępna (jeśli ktoś z nas akurat wie), ale nie tyczy to rzeczy podręcznikowych. To forum pasjonatów historii.

Popracuj, to na dobre Ci wyjdzie. Podasz swoje odpowiedzi, to obiecuję, że sprawdzę :B):

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak tragicznie to ze mną nie jest . Znam podstawy naszej historii , ale nie mam do tego głowy .

Może zostałem zniechęcony przez nauczycieli , a może po prostu nie mam do tego talentu .

Kolega z klasy aktualnie nic a nic się nie uczy , wiem bo znam go 6 lat .

Ale do historii zawsze miał talent , potrafi bez otworzenia książki dostać 3 .

Ja siedzę teraz i grzebie w Google cały sprawdzian , a z głowy to zrobiłbym z 2 zadania ...

Nie wjeżdżajcie tak na mnie już ;)

Ok trzymam za słowo , ale to musisz poczekać bo trochę tego jest ;p

Edytowane przez flashke07

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Vissegerdzie-a czy Ty myślisz, że ja tak z premedytacją udzieliłbym odpowiedzi. Właśnie specjalnie tak miało być. ;)

Poucz się, historia to naprawdę fajna sprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Te pierwsze odpowiedzi (najtrudniejsze ;p ) mogą być źle .

Potem raczej wszystko dobrze ... , ale paru też w ogóle nie wiem .

HELP ME ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Próbowałem w Google ,ale pytania są obszerne i ciężko znaleźć odpowiedź .

Aby na pewno próbowałeś, czy tylko zerknąleś na niektóre z nich? Bo masz już pierwsze pytanie: "1.Akt dwóch cesarzy zakładał, że utworzona z ziem zaboru rosyjskiego Polska będzie powiązana sojuszem z Państwami Centralnymi??", Twoja odpowiedź to: "Nie wiem", a pierwszy wynik wyszukiwania na Wujku Google pod hasłem "akt dwóch cesarzy" dał jego tekst, w którym wyraźnie masz odpowiedź: http://www.law.uj.edu.pl/users/khpp/fontesu/1916.htm

Poszukać radzę. Doprawdy, to nie jest trudne. Ja Ci nie jadę, tylko radzę, naprawdę radzę poszukać trochę w Internecie...

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ograniczę się do błędnych odpowiedzi lub do niewiadomych:

1.Akt dwóch cesarzy zakładał, że utworzona z ziem zaboru rosyjskiego Polska będzie powiązana sojuszem z Państwami Centralnymi?? Nie wiem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akt_5_listopada

3.Ogłoszona przez bolszewików Deklaracja Praw Narodów Rosji z 15 listopada 1917 roku przyznawała Polakom prawo do samokreślenia aż do oderwania się włącznie?? Nie wiem

http://www.sciaga.pl/tekst/31842-32-sprawa...wojny_swiatowej

4.Utworzony w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej grupował zwolenników orientacji proniemieckiej?? PRAWDA

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tymczasowy_Rz...ubliki_Polskiej

5.Mianem aktywistów określano w Królestwie Polskim w 1915 roku zwolenników orientacji prorosyjskiej?? PRAWDA

A to akurat pierwsze słyszę...

6.Przywódcy Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu wiązał przyszłość Polski po I wojnie światowej ze zwycięstwem Ententy?? Nie wiem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Komitet_Narod...ski_(1914-1917)

8.Premierem pierwszego rządu polskiego utworzonego po powrocie komendanta Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy został Jędrzej Moraczewski?? PRAWDA

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99drzej_...ewski_(polityk)

9.W następstwie wojny polsko-czeskiej w 1919 roku Zaolzie znalazło się w granicach Czechosłowacji?? FAŁSZ

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polsko-czecho...likty_graniczne

A dalej już mi się nie chce po prostu. Przysiądź fałdek i poczytaj najpierw. Jeśli z histori tyle wiesz, co piszesz, to znalezienie odpowiedzi na te pytania zajmie Ci parę godzin, do ok. 22:00 powinieneś się wyrobić. Robisz w tej chwili "po łebkach", to nie fair. Popracuj, bo zamknę temat.

Powodzenia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Te właśnie pierwsze 10 pozycji nazwałem najtrudniejsze , bo nie mogłem znaleść odpowiedzi.

Resztę robiłem już na podstawie internetu bo mogłem znaleźć odpowiedz .

No i nie wiem dlaczego poprawiłeś mi odpowiedz na pytanie.

9.W następstwie wojny polsko-czeskiej w 1919 roku Zaolzie znalazło się w granicach Czechosłowacji?? FAŁSZ

A na Wiki : Zaolzie (czes. Zaolší – rzadziej używana nazwa, Těšínsko – nazwa częściej używana, choć dwuznaczna, niem. Olsa-Gebiet) – potoczna, używana głównie w Polsce nazwa terenu na Śląsku Cieszyńskim, który w latach 1918–1920 należał do Polski.

Do 8 też na wiki :

11 listopada z Magdeburga wrócił Józef Piłsudski. Dekretem z dnia 14 listopada powierzył Daszyńskiemu misję tworzenia rządu. Wobec nieudanych negocjacji z przedstawicielami Narodowej Demokracji, Daszyński ustąpił. Na jego miejsce Piłsudski powołał (na wniosek Daszyńskiego) w nocy 17 listopada Jędrzeja Moraczewskiego

Więc wydaje mi się że dobrze odpowiedziałem.

Nie odpowiadałem z sufitu , a na podstawie znalezionych informacji...

Tak więc trochę poszperałem i znalazłem trochę info , a ty źle mnie oceniasz .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No i nie wiem dlaczego poprawiłeś mi odpowiedz na pytanie.

9.W następstwie wojny polsko-czeskiej w 1919 roku Zaolzie znalazło się w granicach Czechosłowacji?? FAŁSZ

A na Wiki : Zaolzie (czes. Zaolší – rzadziej używana nazwa, Těšínsko – nazwa częściej używana, choć dwuznaczna, niem. Olsa-Gebiet) – potoczna, używana głównie w Polsce nazwa terenu na Śląsku Cieszyńskim, który w latach 1918–1920 należał do Polski.

Primo, żebyś sobie doczytał ;)

Secundo, w wyniku konfliktu zbrojnego, Czesi siłowo opanowali Zaolzie. Ten stan został potem zatwierdzony przez Radę Ambasadorów i tak zostało. Więc gdzie tu FAŁSZ?

Do 8 też na wiki :

11 listopada z Magdeburga wrócił Józef Piłsudski. Dekretem z dnia 14 listopada powierzył Daszyńskiemu misję tworzenia rządu. Wobec nieudanych negocjacji z przedstawicielami Narodowej Demokracji, Daszyński ustąpił. Na jego miejsce Piłsudski powołał (na wniosek Daszyńskiego) w nocy 17 listopada Jędrzeja Moraczewskiego

Więc wydaje mi się że dobrze odpowiedziałem

Nie, bo pierwszym premierem był Daszyński. Piłsudski polecił mu misję formowania rządu 14 listopada, dopiero potem 17 listopada Moraczewskiemu. Inna kwestia, że Daszyński nie sformował rządu, ale wcześniej był premierem rządu tymczasowego.

Tu jest inny problem, mamy tu często sporo wątpliwości w stosunku do wiedzy podręcznikowej, więc szkolne sprawdziany, jeśli się chce mieć dobrą ocenę, może lepiej oprzeć na wiedzy podręcznikowej :B):

Nie odpowiadałem z sufitu , a na podstawie znalezionych informacji...

Tak więc trochę poszperałem i znalazłem trochę info , a ty źle mnie oceniasz .

Może za mało poszperałeś? :)

Przede wszystkim podręcznik, znajdziesz w nim wszystko, co potrzebujesz i to szybciej niż w sieci.

Zajrzę wieczorem, teraz nie mam niestety czasu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ad. 14. - zależy kiedy, po rozbiorze Czechosłowacji z 7, doszły Węgry (zniknęła Czechosłowacja, ale pojawiła się Słowacja)

Ad. 15 - najdłuższa była granica z Niemcami, ok. 2500 km.

Ad. 16 - źle

Ad. 18 - A znalazłeś tytuł "Tymczasowy Naczelnik Państwa"?

Ad. 21 - źle

Ad. 24 - fałsz; dziwię się, bo to faktycznie trudne pytanie na poziomie szkolnym, chyba, że podręcznik podaje.

Ad. 28 - źle!!!

Ad. 29 - źle

Resztę masz dobrze, albo podane wcześniej. Słabo to w sumie wygląda, większość albo źle, albo nie wiesz...

Powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ad.1. Wymaga pomyślenia, skojarzenia faktów, wiedzy... Dwóch niemieckich cesarzy daje jakieś przywileje i nagrodę Polakom. No po co? Kłania się wiedza z układów politycznych do 1914 roku i z okresu I wojny światowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   
5.Mianem aktywistów określano w Królestwie Polskim w 1915 roku zwolenników orientacji prorosyjskiej?? PRAWDA

A to akurat pierwsze słyszę...

Fałsz, aktywiści byli proniemieccy, a pasywiści prorosyjskiej.

Zresztą.. kto w KP był zwolennikiem orientacji prorosyjskiej..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.