Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
sroken

Gospodarka, ekonomia i społeczeństwo w Hiszpanii w czasie rekonkwisty.

Recommended Posts

sroken   

Szukam informacji na ten temat, znacie jakieś ciekawostki, ważne terminy, wydarzenia i charakterystykę? Proszę o szybką odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sroken   

Z angielskim to u mnie dość słabo... Po hiszpańsku szukałam tekstów, informacji, ale z tych tematów nawet w ich narodowym języku jest bardzo mało. Ciężko cokolwiek znaleźć. Dziękuje za tą stronę!

Share this post


Link to post
Share on other sites
KonradRK   

Co do ciekawostek. To mogę powiedzieć, że grano w Hiszpanii w alquerque, od której wywodzą się warcaby. Opis gry zawiera się w Wielkiej Księdze Gier (1283) autorstwa Alfonsa X Mądrego króla Kastylii i Leonu, twórcy jeszcze wielu innych dzieł.

Alquerque.

Jeśli chodzi o więcej ciekawostek związanych z dawnymi grami to się polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Mocno spóźnione ale temat ciekawy więc czemu by nie skorzystać i coś dopisać?

Pragnąc sprowadzić kolonistów na pogranicze arabskie, władcy hiszpańscy chwytali się wszelkich sposobów. Przykładem mogą być fueros dla Sepulaveda z 1076 r. i dla Oreja z 1137 r., w których udzielono wspomnianym osiedlom prawa azylu (historycy prawa wolą tu mówić o indywidualnym prawie amnestii)wobec wszelkiej maści zbrodniarzy, w tym morderców. Zresztą zabieg taki wypływać mógł tak, z chęci pozyskania osadników, jak z pragnienia zgrupowania elementu skłonnego do przestępstw blisko granicy, aby mógł on swe łotrostwa uprawiać już po arabskiej stronie.

W kolonizacji północnej Hiszpanii podobną rolę jak w Polsce Niemcy odegrali Francuzi, napływający z Langwedocji, Tuluzy, Gaskonii i Akwitanii.

za: J. M. Piskorski, Kolonizacja wiejska Pomorza zachodniego, Poznań 2005, s. 50

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.