Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wypracowanie z historii - matura 2009

Rekomendowane odpowiedzi

shade   

Zadanie 14. (2 pkt) Na podstawie tekstu wykonaj polecenia A i B.

A. Podaj nazwę i datę roczną bitwy opisanej przez Aleksandrę Piłsudską.

- nazwa Bitwa Warszawska 1920 r.

- data roczna 15/8/1920

B. Wyjaśnij, jakie podobieństwo dostrzega Aleksandra Piłsudska w znaczeniu ideowym tej bitwy i odsieczy wiedeńskiej dla dziejów Europy.

Bitwa Warszawska 1920 r. - zdaniem Aleksandry Piłsudskiej - stanowiła o powstrzymaniu inwazji Rosji Radzieckiej na Europę. Analogicznie, Odsiecz Wiedeńska. Zadecydowała o powstrzymaniu inwazji Turcji na Europę.

to było:D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Sugeruję zajrzeć na www.gazeta.pl

Dobra, już wiem że zdałem :huh: Ide schłodzić szampana i czekam na dalsze odpowiedzi..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie co do zadania z rysunkiem odpowiedź związana ze strojami jest jak najbardziej prawidłowa. Czyż nie jest to czas tzw. mody żałobnej przed powstaniem styczniowym? Odpowiedź ta z pewnościa powinna być uznana.

Myślę, że Katarzyna II pisała właśnie o jakobinach ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shade   

Co do tekstu z końmi i inflacją bo napisali w gazeta.pl tak po chłopsku tak normalnie:D

Ja napisałem skutki inflacji i te przyklady to rewaloryzacja i hiperinflacja czyli dobrze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   

Shade, a po co pisałeś w dacie rocznej 15.08? Myślę, że wystarczyłoby 1920. Tym bardziej, że bitwa zaczęła się 12 sierpnia, a 15 nastąpił przełom, natomiast 17 sierpnia bolszewicy rozpoczęli odwrót. Ot tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   
Co do tekstu z końmi i inflacją bo napisali w gazeta.pl tak po chłopsku tak normalnie:D

Ja napisałem skutki inflacji i te przyklady to rewaloryzacja i hiperinflacja czyli dobrze?

Ja wzrost cen z dnia na dzień i ograniczenie rozwoju gospodarstw (chłop chciał konie kupić, ale nie mógł).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Przejrzałem na onecie przykładowy konspekt i mam podobnie.

Czekamy Jarpenie na konspekt dotyczący II tematu z niecierpliością :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Mam b. ważne pytanie odnośnie tegorocznego wypracowania maturalnego z historii - zwłaszcza do osób kompetentnych w tym zakresie.

Czy jeśli praca spełnia wszystkie kryteria na poziom 4 (16 - 20 pkt), ale nie ma w niej odwołania do historiografii, to czy automatycznie spada na 15 pkt (poziom 3), czy przykładowo otrzymuje 18 - 17 pkt za brak odwołania do historiografii?

Wszystko zależy od tego co jest w kluczu. Na historii jest mniej więcej tak, że jeśli zrobisz poziom pierwszy, poziomu drugiego nie zrobisz, a resztę zrobisz, to dostaniesz tylko tyle punktów ile jest za poziom pierwszy. Jeżeli na poziomie 4 wymagane było podać odwołanie do historiografii, to nie masz tego poziomu zaliczonego, a więc masz maksymalnie punktów z trzech poziomów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pitero   

To w takim razie dlaczego na poziomie 4 jest jeszcze tak duży rozrzut - od 16 do 20 punktów?

Skoro ktoś zrobił wszystko, co jest wymagane na poziom 4, to powinien chyba dostać od razu 20 punktów?

A jeśli nie zrobił wszystkiego co wymagane na ten poziom, to od razu spada na 15 punktów?

Po co w takim razie punkty 16 do 19, skoro i tak nikt tyle nie zdobędzie, bo albo dostanie 20 albo 15?!

B. Wyjaśnij, jakie podobieństwo dostrzega Aleksandra Piłsudska w znaczeniu ideowym tej bitwy i odsieczy wiedeńskiej dla dziejów Europy.

Bitwa Warszawska 1920 r. - zdaniem Aleksandry Piłsudskiej - stanowiła o powstrzymaniu inwazji Rosji Radzieckiej na Europę. Analogicznie, Odsiecz Wiedeńska. Zadecydowała o powstrzymaniu inwazji Turcji na Europę.

Podobieństwo w znaczeniu ideowym - obie bitwy zostały stoczone w obronie szeroko pojętej cywilizacji i kultury europejskiej.

Edytowane przez Pitero

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
To w takim razie dlaczego na poziomie 4 jest jeszcze tak duży rozrzut - od 16 do 20 punktów?

Skoro ktoś zrobił wszystko, co jest wymagane na poziom 4, to powinien chyba dostać od razu 20 punktów?

Jeśli zrobi wszystko co było na wcześniejszych poziomach.

A jeśli nie zrobił wszystkiego co wymagane na ten poziom, to od razu spada na 15 punktów?

Nie.

Wykazałem coś innego. Punkty za poziom 4 nalicza się dopiero po zaliczeniu wcześniejszych poziomów. Jeśli zrobiłeś wszystkie poziomy i coś ci zabrakło na ostatnim, to nie dostaniesz maksimum punktów (czyli np. zamiast 4 punktów, dostaniesz np. 1 pkt).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pitero   

Teraz rozumiem. Dzięki za wyjaśnienia. Czyli jeżeli zrobiłem wszystko na poziomy 1 - 3 i część / większość rzeczy wymaganych na poziom 4, to dostanę mniej niż 20 a co najmniej 16 punktów, zgadza się?

to nie dostaniesz maksimum punktów (czyli np. zamiast 4 punktów, dostaniesz np. 1 pkt).

Ale za ten ostatni poziom - a za trzy poprzednie dostanę maksa (jeśli miałem wszystko to co wymagane na poziomy 1 - 3)? Bo to, czego ja nie zrobiłem, jest w kluczu już na poziomie 4 - czyli ostatnim. Więc fakt, że tego nie zrobiłem, nie przesądza jeszcze że spadnę z poziomu 4 na 3, tylko oznacza, że nie dostanę maksa za poziom 4?

Edytowane przez Pitero

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.