Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

List owarty do Ministra Spraw Zagranicznych RP

Recommended Posts

List otwarty historia.org.pl w/s remontu polskiego cmentarza u podnóża Monte Cassino do Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Radosława Sikorskiego:

Kraków, 9 maja 2009 r.

Pan Radosław Sikorski

Minister Spraw Zagranicznych RP

Szanowny Panie Ministrze

W związku ze zbliżającą się 65 rocznicą bitwy pod Monte Cassino zwracamy się do Pana Ministra z apelem o interwencję i osobisty nadzór nad sprawą rozpoczęcia remontu polskiego cmentarza wojskowego u podnóża Monte Cassino. Polski cmentarz jest zaniedbany, płyty nagrobne są zniszczone i wymagają natychmiastowego odrestaurowania. Z wielkim ubolewaniem przyjmujemy fakt, że obietnice remontu, złożone w mediach jeszcze przed tegorocznymi uroczystościami, nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Stał się miejscem pielgrzymek i niemalże punktem obowiązkowym każdej polskiej wycieczki do Włoch. Pamięć poległych odzwierciedlają ciągle tlące się znicze, a także różańce, które zdobią setki cmentarnych krzyży. Na cmentarzu widnieje napis "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie". Czy my dzisiaj po latach

pamiętamy o bohaterach tamtych dni?

Warto podać za wzór cmentarz Brytyjskiej Wspólnocie Narodów w Cassino, niemiecki w Caira, francuski w Venafro, a także amerykański w Nettuno. Czy żołnierze 2 Korpusu nie zasługują na równi z żołnierzami innych narodowości na godne upamiętnienie?

Panie Ministrze pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że do obsługi polskiego cmentarza jest zatrudniona jedna osoba, w wymiarze 2 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Władze państw wymienianych przez nas wcześniej cmentarzy, angażują do ich opieki odpowiednią liczbę pracowników. Czy Rządu RP nie stać na podobny gest, który według nas jest nieodzowny, by utrzymać jedną z naszych narodowych nekropolii w nienagannym stanie?

Martwi nas, że taka sytuacja utrzymuje się od lat, jednakże wierzymy, że nasze postulaty w osobie Pana Ministra znajdą zrozumienie, a także spowodują odpowiednie działania.

Z wyrazami szacunku,

Redakcja dziennika historia.org.pl

-----

Zapraszamy do komentowania, rozsyłania dalej, a także podpisywania się pod listem otwartym kierowanym do Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Radosława Sikorskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj otrzymałem od rzecznika MSZ RP Pana Piotra Paszkowskiego informację, że nasz apel został przekazany do wiadomości Pana Ministra Sikorskiego. Pan rzecznik w odpowiedzi zasugerował, że instytucją bezpośrednio odpowiedzialną za utrzymanie miejsc pamięci jest ROPWiM, ale być może w takich szczególnych przypadkach pożądane jest współdziałanie innych instytucji. Pan rzecznik również zaznaczył, że nie podlega dyskusji sprawowanie właściwiej opieki nad cmentarzem. Obiecał, że jeśli okaże się możliwe działanie ze strony MSZ w tej sprawie zostaniemy o tym powiadomieni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po wymianie korespondencji z Panem Piotrem Paszkowskim mam obietnicę, że MSZ przyjrzy się sprawie, wie o niej JE Minister Radosław Sikorski, a także został powiadomiony departament konsularny, a tam osoba odpowiedzialna za podobne rzeczy. Jednakże kompetentna do działania w tej sprawie jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, lecz jeśli będzie to możliwe MSZ zrobi, co w jego mocy, a my zostaniemy o tym powiadomieni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.