Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Wiktor_Lechki

Działania Hannibala wobec Rzymian po bitwie pod Kannami

Recommended Posts

Czytając książkę "Kartagina 149-146" Bernarda Nowaczyka zainteresowała mnie pewna kwestia.

A mianowicie: Jeżeli po bitwie pod Kannami Rzym nie miał praktycznie żadnego wojska, wobec kilkudziesięciu tysiącom Kartagińczyków oraz sprzymierzonych z nimi Iberów, Celtyberów i Celtów dlaczego Hannibal nie postanowił zaatakować miasta Rzym?

Czy organizacja miasta oraz jego przygotowanie do obrony było tak dobre i Hannibal o tym wiedział?

Jak dobrze nam wiadomo Rzym słynął z tego, że miał bardzo dobre możliwości mobilizacyjne, więc dlaczego Hannibal zwlekał z oblężeniem Rzymu, próbując zyskać italskich sprzymierzeńców?

Wiadomo jak sprawy potoczyły się dalej- Publiusz Korneliusz Scypion-zwany później Afrykańskim- wraz z wojskiem wyruszył do Iberii, by odciąć Kartaginę od miejsca, skąd czerpała pieniądze na sfinansowanie II wojny punickiej.

Dlaczego wtedy Hannibal nie postanowił zadać Rzymowi ciosu w Italii, wiedząc, że rzymska armia przebywa w Iberii i odcina jego państwo od miejsca dającego największe zyski?

Nie był przecież zagrożony bezpośrednio w Italii i teoretycznie mógł pokusić się o zdobycie miasta Rzym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.