Jump to content

Wiktor_Lechki

Użytkownicy
 • Content count

  9
 • Joined

 • Last visited

About Wiktor_Lechki

 • Rank
  Ranga: Uczeń
 • Birthday 02/28/1995

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Sulechów
 1. Historia - konkurs kuratoryjny

  Witam, jestem w III klasie gim., w tym roku startuję w konkursie. I etap- szkolny odbędzie się 20 listopada. Uczę się od końcówki września, ale ostatnio rozwiazując na kółku historycznym test z zeszłych lat (II etap) natknąłem się na jedno, dwa pytania, na temat których nic a nic w podręczniku nie było. Czy to normalne? ; p Jest na forum ktoś z lubuskiego, kto pisał? Pozdrawiam, Wiktor Lechki.
 2. Orientujecie się, czy są kłopoty w dostaniu podręczników do łaciny po jakiejś przyzwoitej cenie? (Powiedzmy, czy w Zielonej Górze, ew. Poznaniu takie coś można dostać bez problemu)
 3. Książka, którą właśnie czytam to...

  "Las Teutoburski 9 n.e." - Paweł Rochala Na razie jestem bardzo zadowolony, będąc już w połowie książki i mam nadzieję, że i kolejna nie zawiedzie moich oczekiwań
 4. Majowie - a koniec świata

  Popracuj nad ortografią, może wtedy ktoś Ci pomoże
 5. Czego teraz słuchasz?

  Pantera- "Cowboys From Hell"
 6. Wyprawa sycylijska- konieczność czy kaprys?

  Wyprawa sycylijska z góry była skazana na porażkę. Po odpłynięciu Alkibiadesa do Sparty oraz śmierci Lamachosa w starciu z wodzem syrakuzańskiej kawalerii, na stanowisku dowódcy pozostał wyłącznie niechętny wyprawie Nikiasz. Należy pamiętać, że uczynił on również wiele poważnych błędów, jak np. rozbicie obozu na bagnistym terenie, co sprowadziło na wojsko ateńskie zarazę. Ten oraz inne czynnika spowodowały, a raczej potwierdziły to, że wyprawa sycylijska nie może się powieść.
 7. Ok. Nie zauważyłem go : )
 8. Czytając książkę "Kartagina 149-146" Bernarda Nowaczyka zainteresowała mnie pewna kwestia. A mianowicie: Jeżeli po bitwie pod Kannami Rzym nie miał praktycznie żadnego wojska, wobec kilkudziesięciu tysiącom Kartagińczyków oraz sprzymierzonych z nimi Iberów, Celtyberów i Celtów dlaczego Hannibal nie postanowił zaatakować miasta Rzym? Czy organizacja miasta oraz jego przygotowanie do obrony było tak dobre i Hannibal o tym wiedział? Jak dobrze nam wiadomo Rzym słynął z tego, że miał bardzo dobre możliwości mobilizacyjne, więc dlaczego Hannibal zwlekał z oblężeniem Rzymu, próbując zyskać italskich sprzymierzeńców? Wiadomo jak sprawy potoczyły się dalej- Publiusz Korneliusz Scypion-zwany później Afrykańskim- wraz z wojskiem wyruszył do Iberii, by odciąć Kartaginę od miejsca, skąd czerpała pieniądze na sfinansowanie II wojny punickiej. Dlaczego wtedy Hannibal nie postanowił zadać Rzymowi ciosu w Italii, wiedząc, że rzymska armia przebywa w Iberii i odcina jego państwo od miejsca dającego największe zyski? Nie był przecież zagrożony bezpośrednio w Italii i teoretycznie mógł pokusić się o zdobycie miasta Rzym.
 9. Bitwa pod Ipsos

  Wydaje mi się, że w książce "Dzieje Greków i Rzymian" Zygmunta Kubiaka był trochę szerszy opis tejże bitwy
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.