Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Irlandia początkowo wspierała Wielką Brytanię w I WŚ. Irlandcy ochotnicy, zarówno prostestanci, jak i katolicy, masowo zaciągali się do wojska. Kiedy jednak minęła euforia związana z początkiem wojny, liczba rekrutów na południu Irlandii szybko i znacznei zmalała. Szczególnie ugrupowanie nacjonalistyczne Sinn Fein uważało, że sytuację, jaka zapanowała podczas I WŚ należy wykorzystać dla sprawy niepodległości Irlandii, i w związku z tym planowało zorganizować w Dublinie powstania. Jednym z przywódców był Roger Casement, który pojechał do Niemiec, by pozyskać irlandzkich ochotników spośród orzetrzymywanych przez Niemców brytyjskich jeńców. Jendka jego nadzieje okazały się płonne; w 1916r. wrócił do Irlandii na pokładzie U-Boota, po czym natychmiast go aresztowano. Jego powrót stał się dla ponad tysiąca zwolenników Sinn Fein sygnałem do rozpoczęcia powstania. W Poniedziałek Wielkanocny 1916r. powstańcy przejęli kontrolę nad wieloma strategicznymi punktami w mieście. Ludność jednak nie odpowiedziała na wezwania, a przybyłe na miejsce oddziały brytjskie szybko stłumiły powstanie. W wyniku tych wydarzeń, Anglicy byli zmuszeni utrzymywać w Irlandii ok. 50 tys. żołnierzy do końca wojny.

I co tu ówić? Anglicy zachłysnęli się posiadłościami. Czy mozna było tego uniknąć? Czy Irlandia mogła się odłączyć i przystąpić do państw centralnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.