Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
solec1

Eugeniusz IV

Recommended Posts

solec1   

Poszukuję precyzyjnej informacji o przynależności zakonnej papieża Eugeniusza IV. Potrzebne jest mi do do szkicu o papiestwie, który pisze jako teolog-amator (z zawodu jestem elektronikiem). Wedle jednych źródeł papież ten przed wyborem na Stolice Piotrowa był pustelnikiem, inne źródła dodają ze augustianinem a jeszcze inne doprecyzowują, ze kanonikiem regularnym laterańskim (czyli właściwie tez zakonnikiem z rodziny augustiańskiej). Przejrzałem niejeden poczet papieży, pytałem znajome osoby duchowne, ale jednoznacznie nikt nie dal odpowiedzi. Znana jest bulla Eugeniusza IV o nadaniu ziemi w Warszawie czy tez pod Warszawa zakonowi augustianów, no ale z tego zupełnie jeszcze nie wynika, ze papież ten był augustianinem... Czy ktoś może udzielić precyzyjnej odpowiedzi: czy Eugeniusz IV był ("za młodu") augustianinem, kanonikiem regularnym czy tez pustelnikiem bez konkretnej przynależności do zakonu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Odpowiedź znajdzie Pan w książce Figures des diferentes habits des chanoines reguliers en ce siecle - książka z 1666 roku autorstwa Kanonika Regularnego z Francji.

On na stronie 95 swojej książki, opisując Kanoników Regularnych Świętego Grzegorza z Alga (koło Wenecji), wspomina tam, że do owej wspólnoty należał Papież Eugeniusz IV.

Share this post


Link to post
Share on other sites
solec1   

Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Przyszła ona bardzo "na czasie", mając na względzie że na papieża po raz pierwszy wybrano jezuitę a i po długim dosyć okresie wybrano papieża-zakonnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.