Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Dicex

Pare pytań do człowieka który przeżył Oświęcim

Rekomendowane odpowiedzi

Dicex   

Witam wszystkich.

Mam pilną sprawę. W najbliższą środę czeka mnie spotkanie z człowiekiem który przeżył II wojnę światową i spędził parę "ładnych" lat w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i potrzebuje parę propozycji sensownych pytań jakie mogę mu zadać. Zważając na wiek tego Pana (ma on 90 lat) potrzebuje żeby to były pytania sensowne, nie szczegółowe i żeby nie mogły go ranić, przecież nie chcemy żeby dostał zawału na sali w której odbędzie się takowe spotkanie. Macie jakieś propozycję? Pilnie proszę o pomoc!

Edytowane przez Dicex

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Dowiedz się jaki miał numer.

Inny zestaw pytań dla tych którzy mieli numery trzycyfrowe, inny dla "milionerów".

Wcale nie żartuję.

Zdążysz przeczytać "Anus mundi" ( odbyt świata). Autora nie pomnę, ale można chyba wygooglować.

Problem jest, ale delikatność przede wszystkim.

Mam nadzieję, że podzielisz się wrażeniami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

To ja mam takie pierwsze.

Opis przeciętnego dnia od pobudki do zaśnięcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Kwestia wrażliwości. Dobre dwie dekady temu miałem okazję pracować, na nocnych zmianach, z człowiekiem który przeżył obóz. Pamiętam, że podczas tych rozmów, czasami nie wiedziałem gdzie podziać oczy.

Spytaj o zapachy i smaki. Serio. To rzadko bywa w książkach, a jest strasznie ludzkie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja bym po prostu rozmawiał nie zadając pytań. Tak podejść z boku, w sensie nie w formie wywiadu, ale swobodnej rozmowy. Nie wiem np. wyjść od jakiegoś pytania wyjściowego i pozwolić rozwodzić się rozmówcy i wyczuwać takie momenty wtrącenia w formie pytania. Podam przykład:

-czy naprawdę w ZSRR było tak strasznie jak mówią?

-raczej tak.. pamiętam jak mieszkaliśmy jeszcze na kresach wschodnich to na granicy radziecko polskiej był olbrzymi płot i ludzie gromadzili się tam i z nostalgią jakby chcieli być po drugiej stronie patrzyli za płot..

[rozgadanie się na pół godziny]

-tam była taka bieda?

-tak ludzie przychodzili do mamy i prosili by pożyczyć buty na niedzielę do kościoła bo wstyd w chodakach czy na bosaka [znowu rozgadanie na pół godziny]

-w ogrodzie było [tak i tak, i tak... znowu rozgadanie na pół godziny]

Coś w tym stylu. Przykład wzięty z autopsji z moich rozmów z moją babunią o jej dzieciństwie i młodości na Białorusi zachodniej w okresie międzywojennym. Zawsze u babci tracę poczucie czasu - przychodzę o pierwszej to wyjdę o czwartej, piątej...

Mam nadzieję, że moja myśl została jasno zaprezentowana tutaj. -_-

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dicex   

Dziękuje za pomoc. Napewno zapytam o te zapachy i smaki i może faktycznie zdążę jeszcze przeczytać poleconą wyżej książkę. Spytam też o ten "zwykły" dzień w obozie. I oczywiście mam zamiar z nim rozmawiać, a nie robić surowego wywiadu na zasadzie "wścibski dziennikarz" VS "gwiazda filmowa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Ja bym się spytała czy miał jakiś kontakt z grupą Pileckiego.

I czy często myśli o tamtych dniach.

Edytowane przez youpendi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.