Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

"Zagra-lin" i jego działalność

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Nie ukrywam, że temat zakładam głównie z nadzieją na to, że znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie odpowiedzieć mi na parę pytań, tudzież podać źródła. Ale że jednocześnie może wyjść z tego całkiem ciekawa dyskusja, piszę tutaj a nie w KSO. Ale do rzeczy. Otóż "Zagra-lin", komórka legendarnej "Kosy" powstała w grudniu '42 roku w Warszawie ("Lin"), na rozkaz ppłk. "Philipsa". Jej dowódcą został kpt. Bernard Drzyzga. Zadaniem komórki było wykonywanie działań dywersyjnych poza granicami GG ("Zagra"). Sam wiem o sześciu akcjach "Zagr-linu":

- zamach w Berlinie 13 lutego '43 na dworcu przy Friedrichstrasse (4 zabitych, około 60 rannych);

- zamach w Berlinie na początku kwietna '43 na dworcu przy Friedrichstrasse (14 zabitych, kilkudziesięciu rannych);

- zamach w Berlinie na Dworcu Śląskim 10 maja '43 i 12 maja we Wrocławiu (12 zabitych, około 30 rannych);

- wysadzenie pociągu amunicyjnego pod Rygą, wiosna '43;

- spalenie transportu paszy i słomy na trasie Bydgoszcz-Gdańsk, wiosna '43.

I teraz moje wątpliwości. Czy to były wszystkie akcje? Kto je przeprowadzał? Nie chodzi o konkretne osoby, ale na jakiej zasadzie werbowano żołnierzy? Wiadomo, że nie mógł to być każdy. Trzeba było się wykazać biegłą znajomością niemieckiego i znajomością stosunków panujących w III Rzeszy. Zastanawia mnie, czy szukano takich osób, w jakichś konkretnych grupach (jak np. Związek Polaków w Niemczech), czy stosowano inne sposoby?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem pobieżnie opracowanie o polskim ruchu oporu na Łotwie (aut. M. Cygański, zamieszczone w książce pod red. E. Walewandera, Polacy na Łotwie, Lublin 1993). Nic nie widzę o akcji pod Rygą i "Zagra-linie". Jest mowa o ekspozyturach wywiadowczych II odcinka ""WW-72" ZWZ, o "Wachlarzu" i o Polakach w partyzantce radzieckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Bo w sumie trudno, aby coś było;) To nie była komórka stale działająca na jakimś terenie. Mając konkretne zadanie, wyjeżdżali w teren, robili co mieli robić, i wracali do Warszawy. Coś jak w przypadku akcji "Koppe" w Krakowie... Z tym, że z akcji które znam, wszystkie się udały, przeciwnie do tej krakowskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzięki Pedros za link, ale stronę już znam, podobnie jak i ten tekst ;) Co do książek na temat "Zagra-linu", to niestety nie natknąłem się na nic takiego. Jedyna książkowa wzmianka, to wspomnienia "Rayskiego" [Kunicki A., Cichy front, Warszawa 1968, s. 35-39], gdzie też podaje tylko podstawowe informacje na temat znanych akcji, i sposobu działania w trakcie wykonywania zadania. Poza tym naprawdę posucha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jedyna książkowa wzmianka, to wspomnienia "Rayskiego" [Kunicki A., Cichy front, Warszawa 1968, s. 35-39], gdzie też podaje tylko podstawowe informacje na temat znanych akcji, i sposobu działania w trakcie wykonywania zadania. Poza tym naprawdę posucha.

Może w pracy Juliusza Pollacka "Wywiad, sabotaż, dywersja: polski ruch oporu w Berlinie 1939-1945" coś by się znalazło. Niestety nie mam do niej dostępu.

- zamach w Berlinie 13 lutego '43 na dworcu przy Friedrichstrasse (4 zabitych, około 60 rannych);

Co ciekawe Bernard Drzazga w swych wspomnieniach milczy o 13 lutego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Komunikat w Biuletynie Informacyjnym z dnia 1 lipca 1943 roku:

W ramach ogólnej akcji odwetowej za bestjalstwa niemieckie w Polsce, a w szczególności za wymordowanie 189 Polaków w Poznaniu oraz masakrę 94 z Pawiaka straconych 7 maja br.- dnia 10 maja 1943 r. o godz. 21 na dworcu Śląskim w Berlinie zostały zdetonowane dwie bomby, a dnia 12 maja 1943 o godz. 21.30 na dworcu we Wrocławiu- jedna bomba. W wyniku obydwu aktów 15 Niemców zostało zabitych, a 26 rannych.

Kierownictwo Walki Konspiracyjnej

28 czerwca 1943 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.