Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
highlander

wielki herb Sapiehów

Recommended Posts

Witam , spedziłem na googlowaniu 6 godzin i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie , moze ktoś z Was bedzie znał odpowiedz . Do rzeczy :

Grand_COA_of_Sapiega_family_(Lithuania).png

oto wielki herb rodziny Sapiehów składajacy z czterech herbów : Lis , Pogoń , Godula (chyba , ale mniejsza z tym) i .......... no własnie co to za czwarty herb czyli reka przebita strzała ? nigdzie nie moge czegos takiego znalesc :/

Narya   

To nie są cztery herby, ale jeden.

Herb polski dwudzielny w pas w polu czerwonym. Od czoła trzy tarcze. Tarcza po prawej stronie w polu czarnym trzy złote lilie andegaweńskie. Pośrodku w polu czerwonym rogacina przekrzyżowana dwukrotnie. Tarcza od lewej strony w polu brązowym prawica zbrojna przeszyta złotą strzałą ku podstawie. Od podstawy w polu czerwonym biały rycerz zwrócony w prawo z szarżującym mieczem na białym koniu zwróconym w prawo.

Coś w tym rodzaju (trochę błędów w blansowaniu może być, bo dopiero się edukuję w blansowaniu herbów).

Nieco o tym tutaj:

kamunikat.org/download.php?item=2142-2.pdf

acz też bez nazwy

Narya   

Kadrinazi, przecie zblansowałem ten element... zbrojna prawica przeszyta złotą strzałą skierowaną ku podstawie. : /

Dzieki za pomoc i za linka , choc nie bardzo rozumiem wschodni jezyk to chyba pisze tam ze nieznane jest pochodzenie i nazwa tego rysunku ; no własnie moze to byc samodzielny herb ?

31dd78074bcf27f6.jpg

jest to jeden z czterech rysunków na sklepieniu w baszcie Szlacheckiej na zamku w Krasiczynie , trzy kolejne takie same przedstawiaja lilie , pogoń i lisa . Czy to sa 4 oddzielne herby czy tylko jeden rozłozony na czesci ?

Pytanie wzieło sie z tego ze w internecie przy opisie zamku pojawia sie takie zdanie : " Na sklepieniu do dziś można zobaczyć herby rodzin związanych z właścicielami Krasiczyna "

Nie mam pojecia o historii i tylko tak na chwile zainterosowałem sie tym przypadkiem ;) pozdrawiam :)

Narya   

Ten pierwszy herb jest na pewno jednym złożonym z kilku pól na swojej tarczy. Ten drugi herb (w czerwonym tle zbrojna prawica z przeszytą strzałą zwróconą ku podstawie). Przynajmniej w tych co podałeś tutaj w obrazkach. Trzeba zajrzeć do herbarza, tam są wszystkie herby.

eginthen   

Witam ;) polecam w poszukiwaniach wiadomosci o herbach ksiazke napisana przez Juliusza Ostrowskiego pt ; Ksiega herbowa rodow polskich . . Oczywistym jest , ze XVIII /XIX wieku istnialo kilka linii rodu Sapiehow , no; Tytul ksiazat Rzeszy zostal nadany przez cesarza Leopolda , 14 wrzesnia 1700 roku tylko linii czerejskiej (rozanskiej ) Sapiehow , stosowny dyplom zaginal jednak wsrod zawieruchy wojennejw 1765 roku ... dlatego prawdopodobnym jest ze linia owa uzyskala pozniej potwierdzenie i ,, nowy herb,, ?? tylko czy to jest ten herb i ta linia to juz jest istny puzzel :)

pozdr .

Co do tej "ręki"... to można ją było spotkać w herbie rodu Slizien (Ślizen):

"Świat powinien być na tarczy, jak go zwyczajnie z krzyżem malują, ale bez pasa na nim, na hełmie trzy pióra strusie, tsk go opisuje MS. Ks. Kojał. alem ja widział w dedykacyi pewnej książki, że na hełmie z korony powinna wychodzić ręka do góry wyciągniona, przecież trochę w łokciu zgięta, przez której łokieć strzała przechodzi, z lewej ręki tarczy, na prawą, z dołu w górę trochę. Tym się herbem pieczętują Slizieniowie w księztwie Litewskiem".

/"Herbarz polski Kaspra Niesieckiego, s. j: powiększony dodatkami...", wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1841, T. VIII, s. 26 i n./