Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Wieniawa   

Jak wyglądało społeczeństwo Cesarstwa Wschodniego w dobie średniowiecza? Według niektórych Bizantyjczycy byli ludźmi zniewieściałymi, niezdolnymi do podejmowania sensownych decyzji, według innych najlepiej rozwiniętą "nacją" średniowiecza (wysoki poziom życia, funkcjonowanie kanalizacji, kult ciała itp). Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Primo - wyedytuj-ze ta "dobe spoleczenstwa", bo patrzec hadko ;)

Secundo - katolicyzm wschodni nie dawal religijnej sankcji zabijaniu niewiernych. Zolnierz walczac i zabijajac popelnial grzech smiertelny, niewazne, czy walczyl z muzulmanami czy chrzescijanami. Stad moze "zniewiescialosc" w oczach ludzi Zachodu.

Zreszta jak na zniewiescialy narod, to Romaiowie dlugo sie raczej bronili :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Najlepiej zajrzeć do dzieła wielotomowego "Historia prywatna" (bodajże tom 1 i 2 ale nie wiem czy 2 odnosi się do Bizancjum).

Było to społeczeństwo rzymskie. To byli Wschodni Rzymianie, mówiący greką i łaciną, choć z czasem coraz mniej, aż w końcu łacina zanikła. W tym kontekście można pokusić się o analogię do życia codziennego i kwestii społeczeństwa w starożytnym Rzymie, łącząc ponadto z kulturą grecką (silną na wschodzie Imperium) oraz z kulturami orientalnymi, które dość mocno wpłynęły na mentalność wschodnich Rzymian, najbardziej widoczne to było w podejściu do basileusów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie można używać zwrotu doba społeczeństwa. Jest to konstrukcja jak najbardziej nielogiczna i błędna frazeologicznie. Wracając do tematu to nie było w średniowieczu bardziej rozwinietej cywilizacji niż Bizancjum. Dorównywali Grekom jedynie Arabowie. Przewyższali Bizantyjczycy np Europę w dziedzinach szeroko pojetej nauki w tym filozofii, która oddziedziczyli po Cesarstwie Zachodnim, w medycynie, także w ekonomii i co najważniejsze w handlu. Znali się też doskonale na żegludze i taktyce wojskowej. Także w sprawach budownictwa byli wzorem niedościgłym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wieniawa   

Excuse-moi za tą "dobę społeczeństwa", chciałem napisać "średniowiecza", ale byłem zmęczony i szczerze powiedziawszy nie zwróciłem uwagi ;)

Czytałem że społeczeństwo bizantyjskie było wprost przerażone widząc zwyczaje łacinników którzy przybyli do Konstantynopola podczas I wyprawy krzyżowej. Kobiety patrzyły na brudnych, zapijaczonych "barbarzyńców z Zachodu" z autentycznym obrzydzeniem. Gdy krzyżowcy przechadzali się ulicami miasta ludzi odsuwali się od nich, niekiedy nawet rzucając kąśliwe uwagi pod ich adresem.

Co w takim razie spowodowało zanik rzymskości społeczeństwa greckiego? Z dumnych ludzi, szczycących się swą wysoką kulturą, niewiarygodnym poziomem medycyny (dorównywali im wtenczas chyba tylko Arabowie i Persowie) stali się narodem hodowców oliwek. Dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.