Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Wizja Piotra Dezyderiusza

Recommended Posts

Narya   

Jak należy traktować i odbierać tę wizję oraz znaczenie dla oblegających muzułmańską Jerozolimę? Ów kaznodzieja przekonał krzyżowców, że w jego wizji zdobędą miasto w 9 dni, jeśli po poście odbędą procesję wokół miasta.

Rzecz jasna, muzułmanie byli bardzo zdziwieni widząc swoich wrogów w tej procesji. Czy bez tej wizji krzyżowcy zdobyliby miasto? A jeśli tak, to po co ona była?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Po co była? Po to samo, co "święta włócznia" Piotra Bartłomieja. By zwiększyć morale i entuzjazm porażająco fanatycznej i prymitywnej hołoty.

I krucjata roi się od podobnych cudacznych wizji czy interwencji świętych - trzeba podchodzić do tego z dystansem i brać poprawkę na mentalność ówczesnych ludzi, dla których religia była wszystkim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiscie miało to służyć zmotywowaniu umęczonych krzyżowców do ostatniego wysiłku jak mniemano. Mieli w ten sposób sie oczyścić z grzechów. Wzmocnieni w ten sposób przystapili do szturmu miasta. Mniemam, że i bez tego by zdobyli Jerozolimę. Była to typowa demonstracja potęgi Chrystusa i jego wyznawców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.