Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Pierwsza Krucjata - pogromem Żydów w Europie?

Recommended Posts

Narya   

Część kontyngentów wyprawy ludowej (ta "niemiecka") ruszyła w dół Renu grabiąc i prześladując masowo Żydów. Bez wątpienia wstąpił w członków tej części armii fanatyzm religijny i skrajny antysemityzm mimo apeli biskupów i opieki cesarza nad Żydami. Czy faktycznie można mówić o pogromie żydowskim, a jeśli tak to na jaką skalę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Pogrom był, ale nazywanie tego holokaustem jak to niektórzy czynią jest nieporozumieniem. Żydów mordowała i grabiła dzika tłuszcza podjudzana przez równie dzikich i chciwych cwaniaczków pokroju Emicha z Leisingen. Oczywiście dały o sobie znać uprzedzenia, ale chodziło przede wszystkim o możliwość grabieży. W tych barbarzyńskich czasach ludzie mordowali się bez litości bez względu na wyznanie, choć oczywiście "sprawiedliwsze" było zabicie żyda czy saracena niż katolika.

Holokaust natomiast był planową i starannie przygotowaną eksterminacją przeprowadzoną przez aparat państwowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cezra   

Nic dodać nic ująć. Holocaust to działanie w pełni zamierzone odgórnie, przez scentralizowaną władzę, tymczasem pogromy w paru miastach Niemieckich, i wyłudzenie pieniędzy nie można charakteryzować jako eksterminacji narodu. Zresztą np. władza kościelna (katoliccy biskupi) brali w obronę żydów, za co niektórzy ponieśli śmierć z ręki tłumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyruszając na I wyprawę krzyżową należało na poczatku wyeliminować wrogów wewnetrznych chrzescijaństwa, czyli jak mniemano w sredniowieczu Żydów. Uważano bowiem powszechnie, że to wyznawcy judaizmu są winni śmierci Zbawiciela. Dodatkowo Żydzi od zawsze trudnili się handlem. Konkludując dzięki temu mieli środki finansowe, których tak bardzo potrzebowali uczestnicy krucjaty. Mamy jak na dłoni dwa powody, dla których należało ich unieszkodliwić na dobre...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Wyruszając na I wyprawę krzyżową należało na poczatku wyeliminować wrogów wewnetrznych chrzescijaństwa, czyli jak mniemano w sredniowieczu Żydów.

Ale jak zauważono wcześniej nie były to celowe ataki. Wielu biskupów niemieckich, nawet cesarz chronili Żydów i apelowali o zaprzestanie pogromu. Nawet niektórzy przywódcy nie chcieli tak atakować Żydów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apelować apelowali ale to jedynie bardziej światli przedstawiciele Kościoła. Czy te działania nie były zamierzone? Jak najbardziej były, a szczególnie na terenie dzisiejszych Niemiec. Sprawcami tego procederu byli np Emich z Lesingen i jego kilku rycerzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.