Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Mafia w USA - dlaczego?

Recommended Posts

FSO   

Witam;

dwudziestolecie międzywojenne a zwlaszcza okres prohibicji kojarzy się z mafią. Mafii było wiele m.in. irlandzka, żydowska, włoska i in. Dlaczego one w ogóle powstały, kto się do tego przyczynił. Jak się zmienialy kiedy prohibicja zostala już zlikwidowana.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno ogromne znaczenie miała prohibicja wprowadzona 16 stycznia 1919 roku. Miał to być krok w stronę obrony moralności człowieka a stało się zupełnie odwrotnie. Zaczęła się gangsterka i utarczki z policją oraz pomiędzy organizacjami przestępczymi. Przykładem mogą być wydarzenia z 14 lutego 1929 roku, kiedy to ludzie Capone zabili siedem osób należących do gangu "Bugsa Morgana" ze względu na to, iż ów Morgan miał taki sam sposób na zarabianie jak Capone- produkcja i sprzedawanie alkoholu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Gangi istnialy w miastach USA (nie tylko) duzo wczesniej. London, Twain, Poe o nich pisali. Coppola zrobil nedzny film. Ze o podlozu narodowym - i dzisiaj widac czemu. Dla prymitywnego umysly nacjonalizm i religia to najlepsze wyznaczniki przynaleznosci.

Prohibicja jako taka to sie zaczela w Kansas w latach 60tych XIX wieku, potem wiecej stanow dolaczalo i juz to dawalo niezlego kopa rozwojowi podziemnego biznesu. No ale prohibicja federalna to juz bonanza. Nikt sie nieprzemyconego juz nie napije. Duze interesy, duze pieniadze, duzy wiec budzet na ich ochrone i bodziec do chronienia. Gangi sie straszliwie rozrosly i stanely ponad prawem, skoro mialy pieniadze najpierw tylko dla zwiazkowcow, a potem juz dla politykow cala geba.

Likwidacja prohibicji obciela tylko glupszych. Madrzejsi juz dawno obok wody kontrolowali ongis wzglednie "wolne" dziedziny hazardu, prostytucji, rabunku. To juz byly duze konsorcja, szukaly zysku w nowych dziedzinach, niekoniecznie nielegalnych. Kinematografia, budownictwo, taksowkarstwo, hotelarstwo, narkotyki, przewozy - wlasciwie wszedzie.

Prohibicja i przez nia wywolany rozwoj zorganizowanej przestepczosci spowodowal przezarcie ekonomiki kraju przez nielegalny przemysl i pieniadz. "Najnowoczesniejszy kraj swiata" zafundowal sobie problem, ktory Wlosi mieli przez dlugotrwala slabosc instytucji panstwowych i chroniczna biede wielu krajow wloskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Lu Tzy: gangi mniejsze i większe istnialy jak sam zuważyleś od zawsze : glownie w "szemranych" dzielnicach, czy kwartalach portowych. Zawsze wiązalo się to ze sprzedażą towaów lub uslug z racji charakteru albo zakaznych przez państwo [nie wnikam tutaj czy przyczyną zakazu byla moralność] albo takie z któych państwo ściągalo podatek. Walczylo się z tymi gangami trudno, gdyż zyski z takiego "handelku" byly conajmniej olbrzymie.

Fakt, że po raz pierwszy "kwartalem" ulic stalo się cale państwo, a dochody z olbrzmich i pewnych staly się gigantyczne... To spowodowalo, że male gangi staly się dużymi gangami, które z kontroli nad ulicami i dwóch "krawężników" staly się panami miast, komend i zakladów.

Jest taka scena z "Dawno w temu w Ameryce". Prohibicja zmierza ku końcowi, i pada pytanie co dalej - przecież dostępny alkohol skasuje zyski z niego... Ktoś wpadl na pomysl by placić związkom zawodowym by kontrolowaly konkretne galęzie przemyslu istotne dla kraju [np. transport]. Potem już poszlo.

To, ze mafia rozwinęla się na taką skalę sprzyjaly "male ojczyzny" gdzie emigranci przenosili swoje miasta miasteczka i zwyczaje oraz wlaśnie prohibicja. I jedno i drugie równalo się olbrzmim pieniądzom.

Lu Tzy - jedna uwaga - o ile w biednych Wloszech, oznaczalo to taką czy inną ochronę przed prywatnymi armiami oraz pewne zasady zachowania i wspólpracy. Pieniądze byly tylko niewielkie [lub stosunkowo niewielkie]. USA to kosmos.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

O to chodzi - prohibicja spowodowala wzrost problemu zorganizowanej przestepczosci o kilka rzedow ilosciowo i jakosciowo.

Co do porownania z Wlochami: mnie gorzka ironia wydaje sie, ze

jedna uwaga - o ile w biednych Wloszech, oznaczalo to taką czy inną ochronę przed prywatnymi armiami oraz pewne zasady zachowania i wspólpracy. Pieniądze byly tylko niewielkie [lub stosunkowo niewielkie]. USA to kosmos.

Camorra, Mafia, Cosa Nostra i inne takie kontrolowaly cala gospodarke na swoim terenie. Z wyjatkiem tego, co chronione bylo przez prywatne milicje najbogatszych. Cala mizerna gospodarke. Kiedy zas wloska ekonomika zaczela sie rozwijac, wraz z nia rosly te pasozyty.

Gorzka ironia wydaje mi sie fakt, ze w USA blyskawiczny rozwoj takich samych wzorcow zafundowano sobie dzieki moralizatorskiej pasji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Lu Tzy: mafia [taka czy inna] wrosla w gospodarkę USA z jednego bardzo blachego powodu: najpierw byly struktury, dodatkowo wsparte w większych miastach dzielnicami "nacjonalistycznymi" tylko jednych grup imigrantów [Żydzi, Irlandczycy....]. Walki między nimi byly. Stale walki spowodowaly test pewnych zasad sposów dzialania. A potem państwo powiedzialo: kraj należy do was. Przez pewien czas pieniędzy bylo tyle że starczalo dla wszystkich zainteresowanych - dopiero jak okrzeply struktury mafijne miejsca zaczęlo brakować. Pieniądze zaś pozwalają kupić i ludzi i bron i wiedzę.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Nie, nie i nie. "Kraj nalezy do was" to raczej niewypowiedziana na glos deklaracja rzadow wloskich. Rozrosniete organizacje mafijne kontrolowaly kraje poludnia Italii na dlugo przed niepodlegloscia i rozwojem gospodarczym. I juz wtedy sie wytworzyl w miare stabilny podzial stref wplywow na skale kraju.

W USA panstwo doznalo schizofrenii. Gloszac "nie" dla przestepczosci, podsunelo jej miche pelna pozywnego zarcia.

Amerykanskie gangi sprzed prohibicji niewiele sie roznily od gangow francuskich, angielskich, rosyjskich. Niewielkie grupy, zwykle zwiazane mocno z obszarem dzialania, broniace czasem bardziej swego terytorium niz swych interesow. Malego terytorium. Dzielnicy, trzech.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Lu Tzy: wprowadzenie prohibicji [przy wszystkich innych mniej lub bardziej formalnych deklaracjach o tępieniu przestępstw i tp] oznaczalo to, że państwo faktycznie mówi mafii "kraj należy do was" nawet jak w rekach trzyma sztandary prawa i porządku publicznego krzycząc "Niech żyje policja"

Rząd wprowadza prohibicje i nagle okazuje się, że male grupy mafie mające pod swą kontrolą średnio maksimum dwie dzielnice - kwartaly ulic otrzymują mozliwość dzialania w calym Bożym [tu: amerykańskim] kraju, mającym nieco więcej jak i dwadzieścia kwartalów ulic. Przy takim skoku ilościowym i terytorialnym zawsze mija czas [choć krótki] zanim organizacje przestępcze dostosują się do zaistnialych warunków. One się dostosowaly, mafie zarobily owe pierwsze wielkie miliony, które potem znakomicie ulatwily już start i zmianę "kierunków" dzialania po zniesieniu prohibicji. Gdyby nie ona [prohibicja] rozwój mafii bylby pewnie jakiś, ale nie aż taki i tak wszechogarniający caly kraj.

Z moralnością i prawem jest często tak, to już na marginesie co nieco, że choć moralność sama z siebie bywa sluszna to bardzo często sprawiają przy wadach ludzkich rozwój wszelkich problemów związanych z kryminalistyką [patrz: prohibicja, zakaz palenia i in.]

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wieniawa   

Mafia włoska rozrosła się w USA podczas dwudziestolecia zapewne znacznie z powodu polityki Mussoliniego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Wieniawa : fakt że istnialo coś jak "mafia włoska" nie oznacza, że to Mussolini wyeksportował ją do USA, w postaci małego ziarna a ona się rozrosła. Slowo włoska oznacza tyle, że jej źródła w USA sięgają "małych Italii" i środowiska włoskich emigrantów, zamkniętego w sobie w englawach, podobnie jak i innych nacji [irlandczyków, Żydów i in.]

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Wieniawa ma zapewne na mysli to, ze za Duce tysiace zagrozonych przestepcow nawialo z Wloch do USA zasilajac tamtejsza mafie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

w normalnych warunkach w miarę normalnym kraju [nie ma prohibicji] nadmiar "kryminalnych" nie zwiększylby zbytnio ilości przestępstw, tylko potanił silę statystycznego "najmity". To, że USA wprowadzily całkowitą prohibicję oznaczało ciągłe zapotrzebowanie na cygli, łamaczy kości i tych co się znali na swej robocie. Działo się tak gdyż mafie zwiększały swoje zasięgi i rozszerzały swoją działalność nie tylko na wyrób i sprzedaż alkoholu ale takze na wszystko co przynosiło jakiekolwiek zyski. Po zniesieniu prohibicji silą mafii byla tak duża, że opanowała całe gałęzie gospodarki [dokerzy, transport], a to oznaczało że nadal potrzeba bylo ileś osób by pilnować interesów, znacznie rozleglejszych niż pod koniec lat nastych.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Ta imigracja przestepcza z lat trzydziestych dodala nieco wigoru i tradycjonalizmu amerykanskiej mafii. Jeszcze lepiej przysluzyli sie jej alianci, oprozniajac wloskie wiezienia z "politycznych". Lata 40te to okres zaciskania wiezi ponad oceanem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Regulus   

Prohibicja oczywiście - dała mafii ogromny kapitał. Ale nie należy zapominać o szczególnej roli Lucky'ego Luciano - to on zreorganizował rozproszone gangi w ogólnokrajowy syndykat, zrzeszający początkowo obok Włochów równie licznych Żydów. Wcześniej różne 'grube ryby' nieustannie toczyły ze sobą krwawe wojny, o wpływy, o pieniądze, ale i o sprawy honorowe (liczne wendetty) Luciano zerwał z tymi anachronicznymi praktykami rodem z Sycylii - rozlew krwii prawie zawsze szkodzi interesom, a "Lucky" podobnie jak jego wspólnik Meyer Lansky (Żyd polskiego pochodzenia) wyznawał zasadę pieniądze ponad wszystko. Odtąd konflikty między poszczególnymi rodzinami mafijnymi toczyły się niezwykle rzadko. Zazwyczaj jak pojawiał się boss o wybujałych ambicjach, pragnący zakłócić status quo, komisja zalecała jego usunięcie (np. Carmine Galante)

Siłą mafii jest jej organizacja, i nie chodzi tu wcale o osławioną omerte (której w ostatnich latach nie przestrzegają nawet wysoko postawieni gangsterzy - vide Sammy Gravano), a raczej strukturę, która przypomina hydrę. Co prawda Ustawa RICO umożliwiła eliminowanie bossów, ale sam organizm mafii wykazuje się niesłychaną żywotnością. Tym właśnie stara mafia amerykańska różni się od imperiów przestępczych latynosów czy murzynów. Podczas gdy te zwykle upadają wraz z upadkiem przywódcy, to w starej mafii boss jest tylko stanowiskiem, które gdy tylko się opróżni zajmuje następny w kolejce.

Oczywiście na skutek presji władz dzisiejsza mafia nie jest tak wszechwładna jak za czasów Ala Capone czy Carlo Gambino, ale na pewno nie pogrążyła się w upadku. Raczej zmieniła metody i znalazła nowe możliwości zarobku (utylizacja śmieci, oszustwa telekomunikacyjne, internetowe itd) Wątpliwe jest aby w warunkach demokratycznego państwa możliwe było trwałe wykorzenienie mafii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Regulus: mafia w USA i jej historia to troszkę taka skrócona historia normalnego państwa. Najpierw związki mniej lub bardziej plemienne, potem pojedynczy wladca raz na ileś jednoczący kilka z owych grupek w calość, w końcu regularna wybieralna lub nie wladza kontrolująca życie w kraju.

Poza tym: zupelnie inaczej dzialają przestępcy kiedy państwo oddaje im do dyspozycji calą galąź przemyslu [wódczany -> monopolowy], kiedy zyski sa szybkie latwe i przyjemne, a wiadomo że klient w potrzebie musi to zaplaci, za każde ryzyko aby tylko kupić piwo czy piersiówkę. Jeżeli zaś państwo ma monopol na pewne wyroby, przy okazji nakladając na nie ekstra podatki [akcyza i in] sprawia, że rodzi się chęć "zaoszczędzenia" na tym. Oznacza to chęć oszukiwania, a że jest to biznes dochodowy i wszysycy się znają, to znacznie lepiej podzielić tort między siebie niż walczyć na śmierć i życie co oznacza konieczność porozumienia na samym szczycie, i eliminacji [wspólnej] osób mogących stanowić jakieś zagrożenie.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.