Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pawelmanu

Co to za medalik?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiem gdzie to wstawic bo jestem nowy;/ ale mysle ze jak wy mi nie pomożecie to nikt.

Prosze nie usuwac tematu ewentualnie przenies bo szukalem i szukalem i nie wiem gdzie to wstawic.

Gdy byłem mały znalazlem w ziemi medalik i nie wiem co oznacza co to za medalik... Mam go juz z 12 lat gdy go znalazlem byl zasniedziany co moze swiadczyc o tym ze byl stary... Ale nie ma sladów rdzy i korozji dlatego chyba jest ze srebra. Załączam zdjecia. Zawsze mnie ciekawil, prosze o pomoc ;)

6e79491bafd16dc6.jpg

b00dd599d7cd22b5.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Z jednej strony (awers) medal przedstawia św. Zakonodawcę trzymającego w prawej ręce mały krzyż, a w lewej księgę (świętą Regułę); na obrzeżu widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci). Przy postaci świętego - napis: Crux sancti patris Benedicti (Krzyż świętego Ojca Benedykta).

Poniżej tego napisu, po prawej ręce Zakonodawcy przedstawiony jest pęknięty kielich, z którego wypełza wąż. To nawiązanie do rozpoznania przez św. Benedykta trucizny podanej mu przez wrogów w Vicovaro. Na tej samej wysokości, po lewej ręce Świętego, kruk z rozpostartymi skrzydłami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z życia św. Benedykta. Nakazał on krukowi ukrycie zatrutego chleba, który miał uśmiercić Zakonodawcę.

Druga strona medalu (rewers) ma pośrodku wielki krzyż. Nad nim widnieje dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax- Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B- Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta).

Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L- Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). Na belce poprzecznej: N D S M D- Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł -dosłownie: smok- niech nie będzie mi przewodnikiem).

Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas ( Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Pawelmanu, nie dość, że nie chciało Ci się samemu poszukać w sieci informacji które są ogólnie dostępne, to jeszcze sugerujesz zdolności para?

Aż tak dobra nie jestem. ;)

Chcesz poznać wiek przedmiotu? Przez internet i na podstawie zdjęcia nikt się tego nie podejmie.

Zresztą podałeś zbyt mało faktów dot, okoliczności jego znalezienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   
To jeden z wielu takich medalików czy może jest takich mało lub to unikat?

Wydaje mi się ,że jest wiele takich medalików ...nie posiada on jakiś znaków charakterystycznych na podstawie ,którym można by było określić wiek...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie ma co się łudzić, że jest z czasów średniowiecznych, bo tam postacie duchowne, czy święte miały diariusz nałożony na skroni, a na odwrocie zwykle krzyża, a przynajmniej takiego nie było. Dla wczesnonowożytności pewnie też nie, nie wiem, jak dla późniejszych czasów.

Ewentualnie XIX wiek (kiedy była moda na produkcję zabytków i innych przedmiotów quasi-historycznych), albo na wiek XX i czasy współczesne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.