Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Cataphracti

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Ciężka konnica bizantyjska, zdaniem wielu ewolucja starożytnej konnicy rzymskiej. Charakterystyczną cechą Cataphracti był strój ochronny tak jeźdźca jak i wierzchowca, który całkowicie osłaniał pancerz. Do jakich manewrów wykorzystywano tę formację? Jakie miała zalety i wady? Jak było najlepiej ją pokonać? Czy Frankowie "ściągnęli" z Cataphracti na swoją formację ciężkiej jazdy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Wikipedia.pl, hasło: "Katafrakt":

Jeźdźców takich używali m.in. Sarmaci, Partowie, Seleucydzi, Sasanidzi, Ormianie, Rzymianie i Bizantyjczycy.

Katafrakci używali specjalnie hodowanych ciężkich koni bojowych. Ich opancerzenie najczęściej stanowiła kolczuga lub zbroja łuskowa oraz hełm. Zazwyczaj byli uzbrojeni w długą włócznię (kontos), ciężki miecz oraz łuk. Podobno opancerzane miały być również konie - bądź to ladrami łuskowymi, bądź płytowymi (z brązu).

W średniowiecznym Bizancjum katafrakci stali się najcięższą jazdą świata, przewyższając pod względem opancerzenia nawet zachodnioeuropejskie rycerstwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.