Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adam1234

Prowadzenie walki obronnej

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

Korzystając z faktu, że mamy tutaj kilku speców chciałbym prosić o przybliżenie tego podręcznika, którego stworzenie wymyślił Ludendorff i który przedłużył wojnę o kilka lat :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Masz na myśli Sammelheft der Vorschriften für den Stellungskrieg ? - czyli "Zeszyt zbiorczy regulaminów wojny pozycyjnej" ? Nie mógł on przedłużyć wojny o kilka lat, bo nowe regulaminy Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w 1917 r. W każdym razie fragmenty znajdują się w wydawnictwie źródłowym Ludendorffa Urkunden der Obersten Heeresleitung

Ideą było stworzenie wysuniętego pola walki, które miało mieć broń maszynową a mało żołnierzy - tam miały spadać pociski artylerii nieprzyjaciela. Dalej zaś miała znajdować się linia obrony, gdzie trzeba było odeprzeć wroga. Tyle w każdym razie zapamiętałem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Z tymi kilkoma lat to oczywiście przesadziłem, bo cała wojna trwała cztery ;) Ale czy można prosić coś szerzej?? Bo to co redbaronie rzekłeś to nawet ja wiedziałem :) A odośnie tego co to jest dokładnie to trafił Krzysztof, właśnie o to mi chodziło ;)

Edytowane przez adam1234

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie i uproszczeniu ideę obrony elastycznej przedstawił wyżej redbaron. Całość jest bardzo skomplikowana, było wiele wersji obrony elastycznej i modyfikowano ją praktycznie do końca wojny. Pierwszy podręcznik zatytułowany "Zasady prowadzenia bitwy obronnej w wojnie pozycyjnej" (Grundsätze für die Führung in der Abwehrschlacht im Stellungskrieg) przyjęto 8 września 1916 r. Ludendorff nie był jedynym jego autorem - właściwie była to kolektywna praca OHL, ale największy wkład miał pułkownik Fritz von Lossberg - największy ekspert w dziedzinie taktyki obronnej w armii niemieckiej.

W latach 1915-1916 Niemcy stosowali "sztywną" doktrynę obronną - w myśl zasady "bronić wszystkiego co się da". Oznaczało to iż juz pierwsza linia okopów była twardo broniona i gęsto obsadzona przez piechotę. Powodowało to oczywiście ogromne straty, gdyż pierwsza linia okopów była najbardziej narażona na bombardowanie artyleryjskie. Obrona elastyczna zmieniała ten układ - cała obrona miała składać się nie z linii a z trzech stref obronnych przy czym pierwsza ("wysunięta") strefa miała być luźno obsadzona przez piechotę - chodziło o to aby wciągnąć przeciwnika w głąb obrony i ograniczyć własne straty. W tylnej strefie znajdowały się "dywizje interwencyjne" (Eingreifdivisionen) które w odpowiednim czasie miały wchodzić do akcji i likwidować włamanie.

Obrona elastyczna była wielki krokiem na przód jeśli chodzi o obronę, ale podczas wojny miała tyle samo sukcesów co porażek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.