Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Historia życia prywatnego

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł: Historia życia prywatnego

Autor: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Ossolineum

Rok wydania: 2005

Ilość stron: to zależy od danego tomu

ISBN: 83-04-04772-1

Historia życia prywatnego to 5 tomów opisujących życie naszych przodków, ale nie tylko tych "wielkich": królów, wodzów, wybitnych twórców kultury i nauki - ale również zwykłych ludzi z przeróżnych epok w zależności od tomów. Przeczytasz tam rzeczy, o których nie mówi się na lekcjach historii, ale również trudno odnaleźć w książkach.

Czy ktoś z was czytał serię tych książek? Są one bogato ilustrowane i dość ładnie wydane, powiem, że mnie bardzo podobał się I tom od "Cesarstwa Rzymskiego do Roku Tysięcznego" naprawdę jest tam trochę smakołyków, natomiast w każdym kolejnym tomie jest wg mnie kładziony zbyt duży nacisk na Francję, a inne kraje są jakby w tyle, a może ktoś ma inne zdanie na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Czy ktoś z was czytał serię tych książek? Są one bogato ilustrowane i dość ładnie wydane, powiem, że mnie bardzo podobał się I tom od "Cesarstwa Rzymskiego do Roku Tysięcznego" naprawdę jest tam trochę smakołyków, natomiast w każdym kolejnym tomie jest wg mnie kładziony zbyt duży nacisk na Francję, a inne kraje są jakby w tyle, a może ktoś ma inne zdanie na ten temat?

Tak od deski do deski to przeczytać mi się jak dotąd nie zdarzyło - ale spore fragmenty - i owszem.

Tom pierwszy jest chyba najbardziej "zjadliwy" dla osoby bez uprzedniego ściślejszego kontaktu z tematyką. Kolejne bywają dość trudne w lekturze (wbrew pozorom - nie zawsze jest to "lektura do poduszki") - choć wiele zależy od autora danego rozdziału.

Rzeczywiście - Francja jest tu wyraźnie "nadreprezentowana" - ale trudno się temu dziwić, skoro spora część autorów to właśnie francuscy historycy. Ale są też odniesienia "pozafrancuskie" - np. mieszczaństwo włoskie (a dokładniej - toskańskie) w późnym śreniowieczu w tomie II, czy fragmenty poświęcone Anglii w tomie IV.

Zaletą - i zachętą do zapoznania się z prezentowaną w "pięcioksiegu" problematyką jest natomiast sam zamysł. Owszem - mamy u nas sporo książek poświęconych "życiu codziennemu", ale wizja w nich przedstawiona jest cząstkowa, nieciągła - a ponadto "życie prywatne" i życie codzienne" to jednak nie to samo - co zresztą we wstępie do tomu I podkreślono.

Sięgnąć więc warto - choć pewnie nie każdy będzie zachwycony skończywszy lekturę. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Również od deski do deski tego nie przestudiowałem, ale chyba nie ma alternatywnego opracowania historii życia prywatnego tak dokładnie.

Chociaż niewiele się zdaje do historii ziem polskich czy tych z "Młodszej Europy", z tej racji, że jak już wspomniano, skupia się na historii Europy Łacińskiej - post Romanum. Różnice do tej nieromańskiej Europy są jednak znaczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak od deski do deski to przeczytać mi się jak dotąd nie zdarzyło - ale spore fragmenty - i owszem.

Tom pierwszy jest chyba najbardziej "zjadliwy" dla osoby bez uprzedniego ściślejszego kontaktu z tematyką. Kolejne bywają dość trudne w lekturze (wbrew pozorom - nie zawsze jest to "lektura do poduszki") - choć wiele zależy od autora danego rozdziału.

Tutaj Ci przyznaje racje pierwszy tom przeczytałem dość dokładnie, a Rzym od deski do deski. Było tam kilka wspomnianych smakołyków zwłaszcza dt. życia sexualnego ; ) o tym zazwyczaj miło się czyta.

Rzeczywiście - Francja jest tu wyraźnie "nadreprezentowana" - ale trudno się temu dziwić, skoro spora część autorów to właśnie francuscy historycy

Potem lektura staje się dużo trudniejsza i rozbija się o Francję i tytułem dokładniejszym byłoby wtedy Historia życia prywatnego we Francji na tle porównawczym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
he-man   

Wydaje mi się, że jest to lektura obowiązkowa w tym temacie. Można oczywiście mieć nieco uwag krytycznych do zbytnie nacisku na tematy frankofilskie, ale i tak pozycja broni się doskonale. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę autorów i polskich tłumaczy oraz grono redakcyjne.

Naprawdę warto.

www.ossolineum.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.