Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Sierpniowe czy Warszawskie?

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

U mnie w szkole była gazetka o Powstaniu zatytułowana "Powstanie sierpniowe". Szczerze mówiąc to zawsze się złościłam jak to widziałam, bo w końcu Powstanie trwało do października, a ta nazwa jakoś tak dla mnie je skracała. Teraz już tak negatywnie do tego nie podchodzę, bo w końcu styczniowe i listopadowe też nie trwały po miesiącu, ale mimo wszystko wolę mówić 'Warszawskie'.

Jakie są Wasze upodobania, co do nazewnictwa, może też uważacie określenie 'sierpniowe' za krzywdzące? BTW- tak sami powstańcy mówili o Powstaniu w pierwszych dniach walki.

Temat banalny, więc liczę na odzew...;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dzionga - jak dla mnie naprawdę obojętne - byle bylo wiadomo o co chodzi. Wiesz to troszkę tak jak porównywanie odleglości. W Krakowie mówi się "jak stąd do morza"; w Gdańsku "jak stąd do Krakowa" a chodzi dokladnie o to samo.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
dzionga - jak dla mnie naprawdę obojętne - byle bylo wiadomo o co chodzi.

To teraz zrób eksperyment, i popytaj się sąsiadów, znajomych, rodziny etc., kiedy rozpoczęło się Powstanie Sierpniowe;) A potem kiedy Powstanie Warszawskie. Mam dziwne wrażenie, że to pierwsze mało kto będzie w ogóle kojarzył. Dlatego nie jest to takie obojętne. Powstanie Warszawskie jako nazwa już się zakorzeniło w naszej historiografii. Ciężko byłoby to teraz zmienić, czy nawet choćby wprowadzić Powstanie Sierpniowe jako zamiennik. Na chwilę obecną kojarzę jedynie książkę Zaremby Powstanie Sierpniowe. Pozycja o tyle ciekawa, że pisana jeszcze w trakcie Powstania.

Teraz już tak negatywnie do tego nie podchodzę, bo w końcu styczniowe i listopadowe też nie trwały po miesiącu, ale mimo wszystko wolę mówić 'Warszawskie'.

Tutaj jest jeszcze kwestia tego, że jakoś nie znajduję zamiennika dla Listopadowego i Styczniowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To podobna sprawa jest jak z bitwą warszawską. Czy mówić "bitwa warszawska", czy "Cud nad Wisłą". Chociaż mój nauczyciel historii, były już, twierdził, że termin "Cud nad Wisłą" jest obraźliwy w stosunku do polskiej armii. W końcu, jak mawiał, nie przesadził żaden cud tylko umiejętności taktyczne dowódców i waleczność żołnierzy.

Co do nazewnictwa powstania. Nazwa powstanie warszawskie już się utrwaliła. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotykam się z nazwą powstanie sierpniowe. Pewnie gdyby mnie ktoś zapytał a takowe powstanie to pomyślałbym, że to musi być historia jakiegoś innego państwa ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja przypominająca po trosze tą kiedy tak naprawdę skończyło się powstanie. Zgadzam się z Wami, "powstanie warszawskie" to już utarta nazwa, znana przez wszystkich. Podobnie jak widiowy, gdybym usłyszał wyrażenie "powstanie sierpniowe" miałbym problem z określeniem cóż to było ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Betheley   
...utarta nazwa, znana przez wszystkich.

No niestety, nie wszystkim jest znana ta nazwa. Z przykrością, muszę stwierdzić że dzisiaj rozmawiając z kumplem z pracy, wszyscy byli wielce zdziwieni słysząc nazwę "powstanie warszawskie". NIestety, większość dzisiejszej młodzieży, nie obchodzi historia naszego kraju, patrotyzm. No cóż świat się zmienia, szkodza że ludzie razem ze światem.

A wracając do tematu, to ja zostalbym przy tym jak jest...

Edytowane przez Betheley

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No niestety, nie wszystkim jest znana ta nazwa. Z przykrością, muszę stwierdzić że dzisiaj rozmawiając z kumplem z pracy, wszyscy byli wielce zdziwieni słysząc nazwę "powstanie warszawskie". NIestety, większość dzisiejszej młodzieży, nie obchodzi historia naszego kraju, patrotyzm. No cóż świat się zmienia, szkodza że ludzie razem ze światem.

To już rozmowa na osobny temat, zapraszam tutaj: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...A6wiadomo%B6%E6 .

W mediach, gdy obchodzona jest rocznica zawsze figuruje nazwa "powstanie warszawskie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Sytuacja przypominająca po trosze tą kiedy tak naprawdę skończyło się powstanie.

Nie do końca. Z jednej strony spór o nazwę, z drugiej o ramy czasowe. To są jednak zupełnie inne problemy, o zupełnie innym znaczeniu.

Z przykrością, muszę stwierdzić że dzisiaj rozmawiając z kumplem z pracy, wszyscy byli wielce zdziwieni słysząc nazwę "powstanie warszawskie".

Ehh...

W mediach, gdy obchodzona jest rocznica zawsze figuruje nazwa "powstanie warszawskie".

Niemniej czasem media używają nazwy Powstanie Sierpniowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Pierwszy raz zobaczylem termin "powstanie sierpniowe" tu, w tym watku. Faktem jest jednak z drugiej strony, ze ja media sobie dobieram, i to wybrednie, wiec moja nieswiadomosc o niczym nie swiadczy.

A jak jakies indywiduum nie wie co to Powstanie Warszawskie, to tym bardziej karpia strzeli po uslyszeniu o jakims "sierpniowym".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W ramach ciekawostki, fragment z pożegnalnego rozkazu "Radosława":

Szlak nasz znaczony setkami mogił towarzyszy broni stał się sławnym w dziejach powstania sierpniowego (...).

Za: Mazurkiewicz S., Jan Mazurkiewicz "Radosław", "Sęp", "Zagłoba", Warszawa 1994, s. 329.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.