Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Europa - Norman Davies

Recommended Posts

Tytuł: Europa

Autor: Norman Davies

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: 2000

Ilość stron: 1406

ISBN: 83-240-0004-6

W związku z tematem dt. Daviesa została tam poruszona sprawa jego książki - "Europa" myślę, że jest to na tyle znana pozycja, że należy jej poświęcić osobny temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Tak jak za Daviesem nie przepadam specjalnie, tak Europa będzie zajmowała u mnie zawsze szczególne miejsce na półce, zaraz obok takich perełek jak biografia "Radosława", Walki uliczne gen. Roweckiego czy też Wojna peloponeska Tukidydesa. Nie oceniam już samej zawartości merytorycznej, nie znam się na tyle dobrze na historii, aby to oceniać, niemniej książka ta będzie miała dla mnie zawsze znaczenie szczególne. To m.in. dzięki Europie Daviesa zainteresowałem się na poważnie historią. A już sposób w jaki została napisana... do dzisiaj nie spotkałem się z lepszą pozycją pod tym względem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

CZytałem tylko fragmenty przed maturą - 10 lat temu. Czytało się całkiem nieźle - przynajmniej takie odniosłem wówczas wrażenie. Ceną za gladkość stylu jest chyba mniej konkretów, co wydaje mi się jest bardzo istotne przy pracy tego typu. Ja osobiście nie czytuję takich cegieł, co najwyżej zaglądam do nich, jak czegoś chciałbym się dowiedzieć. Może dlatego Europa nie spełniła moich oczekiwań w dostatecznym stopniu? Ucząc się na egzaminy na studia do niej chyba nawet nie zaglądałem.

Książka jednak moim skromnym zdaniem była i jest zbyt przereklamowana, jak wszystkie prace tego autora.

Co do poprawności merytorycznej, to nie jestem w stanie poddać jej całej rzeczowej analizie, jedynie parę fragmentów z "mojej" działki. Biorąc pod uwagę jednak inne publikacje tego autora, także i w niej znalazło się zapewne całkiem sporo błędów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Europa jak pisałem jest troszkę o wszystkim i o niczym, z pewnością jako książka przekrojowa wspomina o wszystkim, co ważne, niestety często jest tak, że dany opis X ustępuje już książką poświęconym danej tylko epoce jak np. seria PWN o historii powszechnej. Jest tam dużo ramek z różnymi pojęciami, a na końcu sporo wykresów, ale mając wybór między Europą, a całym pakietem PWN wziąłbym ten drugi. Jeśli dobrze pamiętam wejście tej książki na rynek było sporym wydarzeniem, a do dziś się całkiem nieźle sprzedaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.