Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

W rozmowie na innym forum odnośnie garnizonu wileńskiego pojawił się problem jego liczebności. Oto co pisze o tym pan Niwiński w "Operacja Burza i Powstanie Warszawskie" wydanej w 2008 roku:

Siły garnizonu przewidywane w operacji "Ostra Brama" liczone były na około 1500 ludzi wg Zbigniewa Brodzikowskiego, 2500 wg Stefana Chodyki, a na 2 tys. wg Romana Koraba-Żebryka, natomiast wg moich ustaleń nie przekraczały 700 ludzi(część żołnierzy opuściła bowiem miasto w czerwcu i udała się do brygad partyzanckich)*.(...) Dodatkowo wystąpienie garnizonu sparaliżowała ewakuacja miasta, zarządzona przez Niemców 3 lipca. Także utworzenie w wielu budynkach punktu oporu nieprzyjaciela nie pozwalało na pełną mobilizację. Porwana została sieć łączności, a magazyny często znalazły się w miejscach opanowanych przez nieprzyjaciela.**(...) Koncentracja jednostek garnizonu zaczęła się 6 lipca wieczorem. Ze zrozumiałych względów dowództwu zależało na przeprowadzeniu jej pod osłoną nocy. Koncentracja przebiegła dość sprawnie w dzielnicy "A", obejmującej prawobrzeżne Wilno(czyli dzielnicę kalwaryjską), oraz części dzielnicy "B"(dzielnica Zwierzyniec), także na prawym brzegu Wilii. W Śródmieściu(reszta dzielnicy "B" i dzielnica "D") udała się tylko częściowo. Całkowitym fiaskiem zakończyła się natomiast w dzielnicy "C", czyli na obszarze Wilna najbardziej wysuniętym na wschód. Nasycenie wojskiem było tu tak wielkie, że nie można było przemieszczać ludzi. Dzielnica "E", świeżo powstała i obejmująca południową część Wilna, także miała znaczne kłopoty z zebraniem i uzbrojeniem swoich oddziałów(120 żołnierzy z tej dzielnicy dysponowało jednym karabinem, dziesięcioma sztukami broni krótkiej z bardzo ograniczonym zapasem amunicji i pięcioma granatami). Ogółem akcję podjęło pierwszego dnia 250-300 żołnierzy. Tak więc garnizon już na tym etapie nie osiągnął w pełni zamierzonych celów, co rzuciło cień na jego dalszą działalność.

* R. Korab-Żebryk z 20 sierpnia 1988, zbiory własne; Stefan Chodyko, Relacja z 30 kwietnia 1989 r., zbiory własne, s. 4; Z. Brodzikowski "Obsada personalna Dowództwa i Sztabu Wileńskiego Korpusu Armii Krajowej oraz jednostek podległych", Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Dział Rękopisów, mps, sygn.16.739, s. 4.

** Znane są przynajmniej trzy wypadki, kiedy żołnierze konspiracji, próbując podjąć z magazynów broń natykali się na nieprzyjaciela i ginęli podczas walki"

Co ciekawe w swojej pracy z 2000 roku Garnizon Konspiracyjny Miasta Wilna Piotr Niwiński podaje ok. 2000 żołnierzy garnizonu. Ktoś jest w stanie to wyjaśnić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mercedes   

Jak widać to w pytaniu, różnice w dacie wydania obu pozycji mówią same za siebie. Przez 8 lat można zweryfikować dane, choć rzeczywiście nie jest to uwzględnione w przypisach. Prócz tego, jak się nie mylę, to ta praca z 2000 roku wydana była przez Wyd. Marszałek, a temu nie radze zawsze ślepo ufać. Wydaje z ogromnym opóźnieniem i często z dużymi błędami, wynikłymi z wadliwej pracy redakcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie liczebności garnizonu pojawiają się naprawdę duże rozbieżności:

- Jarosław Wołkonowski w swojej pracy: "Okręg Wileński Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej 1939-1945", podaje liczbę 1500,

- wg Zbigniewa Brodzikowskiego było to ok. 1500 ludzi, wg Stefana Chodyki 2500 ludzi, wg Romana Koraba-Żebryka 2000 ludzi; pisałem już o tym wcześniej,

-Jan Erdman "Droga do Ostrej Bramy", cyt: "Zamiast 2 000 ludzi walczyło 500. Dopiero później AK wewnątrz miasta zasilił oddział Szarych Szeregów (180 żołnierzy) pod dowództwem kapitana "Kmity" (Józef Grzesiak-Czarny),

Wreszcie mamy liczby, które podał Piotr Niwiński.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W książce "Operacja Burza i Powstanie Warszawskie 1944", Okręg Wilno, Piotr Niwiński brak jakiegokolwiek przypisu odnośnie liczebności garnizonu, autor jedynie zaznacza, że "wg moich ustaleń nie przekraczały 700 ludzi". Książka została wydana w roku 2008. Do reszty pozycji niestety nie mam dostępu. Informacje te podałem korzystając z innego forum, a tam brak jakichkolwiek przypisów.

Książka Jarosława Wołkonowskiego "Okręg Wileński Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej 1939-1945" została wydana w roku 1996, drugie wydanie pracy Romana Koraba-Żebryka "Operacja wileńska A K." pochodzi z 1988, natomiast Droga do Ostrej Bramy wydanie drugie Jana Erdmana jest z roku 1987. Na temat prac Stefana Chodyki i Zbigniewa Brodzikowskiego nie mam żadnych informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.