Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dzionga

Berlin a PW

Recommended Posts

dzionga   

Czyli co działo się w Berlinie podczas trwania Powstania Warszawskiego. Jak tą walkę komentowały niemieckie gazety, niemieckie władze, etc. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Chyba najlepiej znany komentarz z Berlina odnośnie PW:

Powiedziałem: Mein Fuhrer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu-sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa- stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków, będzie starta. Tego narodu, który od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem [Grunwaldem] ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci, dla wszystkich, którzy po nad przyjdą, a nawet już dla nas- nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Punktualnie o godzinie 5-tej pp. w dniu 1 sierpnia we wszystkich dzielnicach Warszawy wybuchła rewolta. Po obezwładnieniu ochrony powstańcy owładnęli wszystkimi najważniejszymi gmachami publicznymi oraz zakładami użyteczności. Otoczyli oni wiele koszar tak dokładnie, że przerwano komunikację między naszymi oddziałami. Rebelianci wstrzymali ruch uliczny, koncentrując na nim ogień, a zwłaszcza zablokowali główne arterie przelotowe. Wehrmacht przedsięwziął natychmiast środki zaradcze i przede wszystkim odbił główne budynki publiczne, elektrownię i zadał rebeliantom ciężkie straty w walkach ulicznych.

Gerhard Starcke z "Volkischer Beobachter"

Niemiec, a miał skłonności do przesady :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wypowiedź Heinricha Himmlera po tym jak dowiedział się o wybuchu powstania:

Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią(Warschau wirdglattrasiert) i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.