Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Akcja "Góral"

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Akcja "Góral", zwana także "akcją na 100 milionów", przeprowadzona 12 sierpnia '43 roku, w biały dzień, w samym środku Warszawy, uchodzi dzisiaj za jedną z najlepiej przeprowadzonych akcji podziemia, nie tylko w Warszawie, ale także w Polsce. Profesor Strzembosz nazywa ją nawet jedną z najlepiej przeprowadzonych akcji w Europie. Sama idea zorganizowania takiej akcji, narodziła się podczas jeden z rozmów kpt. Emila Kumora "Krzysia", z gen. "Grotem", już na wiosnę 1942. Wykonanie akcji miało spocząć na barkach powstałej wówczas "Osy". Jednak dopiero po ponad roku, udało się doprowadzić plan do końca.

Jakie problemy stały na drodze organizatorów? Czy akcja istotnie może uchodzić za jedną z najlepszych tego typu? Jakie były jej konsekwencje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Komendant AK gdy zobaczyl plan stwierdzil, ze wiecej w nim fantazji niz realizmu, ale wyrazil zgode. Pierwszym problemem bylo to, ze Grot nie zgadzal sie na akcje ponizej 30 milionow, trzeba wiec bylo czekac na duzy transport pieniedzy. Drugim problemem bylo znaleziene zaufanych ludzi pracujacych w Banku Emisyjnym (ul. Bielanska). Tu wkraczaja ''dwa Michaly'' (Ferdynand Zyla i Jan Woloszyn), ktorzy mieli za zadanie podac termin wiekszego transportu. Trzecim problemem bylo to, ze 3 czerwca 1943 na slubie jednego z ludzi oddzialu ''Osa-Kosa'' (byl przeznaczony do niezwykle trudnych dzialan dywersyjnych) nastepuje wielka wsypa i gestapo aresztuje wielka czesc przygotowanych do tej akcji ludzi. Nastepnym problemem bylo to, ze istnialy 2 mozliwe trasy transportu. Akowcy przebrani za robotnikow miejskich postwili tablice ,,Gesporrt-przejazd wzbroniony,, u wylotu ul. Miodowej.

W akcji zdobyto 105 milionow (dla porownania: skromne wyzywienie czteroosobowje rodziny wynosil 650zl).

Na terenie calej GG Niemcy wywiesili czerwone plakaty z informacja, ze sa nagrody dla tego, ktory wskaze miejsce ukrycia pieniedzy (5mln) oraz slady sprawcow (10mln). Wawerczycy przyklejali na te ogloszenia swoje biale plakaty z napisem: ,,10 mln dajemy kazdemu, kto wskaze nastepny taki transport,,. Oprocz tego Niemcy otrzymali list zaczynajacy sie slowami: ,,Jako jedyny naoczny swiadek przez caly czas z duzej wysokosci przypatrywalem sie akcji...'' List konczy sie zadaniem wyplacenia obiecywanej nagrody, a podpis glosil... Krol Zygmunt. :lol:

Jesli cos pomieszalam to porsze mnie poprawic. ^_^

Edytowane przez Ada_to_nie_wypada!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Pierwszym problemem bylo to, ze Grot nie zgadzal sie na akcje ponizej 30 milionow, trzeba wiec bylo czekac na duzy transport pieniedzy. Drugim problemem bylo znaleziene zaufanych ludzi pracujacych w Banku Emisyjnym

Podstawowym problemem było znalezienie sposobu na przeprowadzenie tego typu akcji:) Opcje były cztery. Trasa przejazdu pociągu na linii Warszawa-Kraków, bocznica kolejowa w Krakowie, na terenie Banku Emisyjnego w Warszawie i podczas transportu pieniędzy z tegoż banku ulicami Warszawy.

Nastepnym problemem bylo to, ze istnialy 2 mozliwe trasy transportu. Akowcy przebrani za robotnikow miejskich postwili tablice ,,Gesporrt-przejazd wzbroniony,, u wylotu ul. Miodowej.

Trasy były cztery, z czego trzy prowadziły na Dworzec Wschodni. Najdogodniejsza przebiegała od Daniłowiczowskiej, przez Bielańską, plac Teatralny, Senatorską, Miodową, Nowy Zjazd, most Kierbedzia i Targową aż po Dworzec Wschodni. Aby zadanie sobie ułatwić, postanowiono właśnie zamknąć Miodową do Krakowskiego Przedmieścia tak, aby konwój musiał jechać Senatorską do placu Zamkowego, ulica tam była (i jest) wyjątkowo wąska.

a podpis glosil... Krol Zygmunt.

Wedle wersji, którą przytoczył we wspomnieniach "Rayski", list był anonimowy, podano tylko adres: plac Zamkowy 1. Niemcy dopiero po przyjechaniu na miejsce zorientowali się, że wyszli na durniów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Akcja doczekała się opisu w "Meldeblatt", a ściślej - w specjalnym dodatku do numeru 33a z 21 sierpnia 1943 r. pt. "Überfall auf Geldtransport in Warschau" gdzie szef Sicherheitspolizei i SD ofiarował za pomoc w wykryciu sprawców 1 milion złotych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.