Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Don Pedrosso

Polskie Święta Narodowe a Niemcy

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Natknąłem się na informację, że w GG Niemcy zezwolili na obchodzenie dziesięciu świąt, można domniemywać, że chodziło o święta religijne, czy znane są szczegóły w tym zakresie?

Być może chodziło o coś jeszcze innego, ale Władysław Bartoszewski w 1859 dni Warszawy, Kraków 2008, s. 136, podaje pod datą 16 marca 1940 r. informację o rozporządzeniu Hansa Franka o dniach świątecznych w Generalnym Gubernatorstwie. Zgodnie z nim dniami "państwowo uznanymi za święta" miały być: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Trzech Króli), poniedziałek Wielkanocny, Wniebowstąpienie Pańskie, poniedziałek Zielonych Świątek, Boże Ciało, Wszystkich Świętych i oba dni Bożego Narodzenia. No ale to wychodzi osiem świąt, a nie dziesięć... Może później dołożono coś jeszcze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W raporcie kontrwywiadu AK zrelacjonowano rozmowę pomiędzy komendantem policji polskiej w Warszawie a miejscowym dowódcą SS i policji. Paul Geibl wezwał do siebie ppłk. Franciszka Przymusińskiego z PP, w trakcie której wyrzucał mu, że w czasie Świąt Wielkanocnych zorganizowanych w koszarach Oddziału Wartowniczo-Konwojowego sala była udekorowana elementami polskimi.

/za: W. Borodziej "Terror i polityka. Policja niemiecka a polski ruch oporu w GG 1939-1944", Warszawa 1985, s. 29/

O patriotycznych akcentach w kościołach:

S. Podlewski "Wielkanocne Groby Boże - niemy protest walczącej Warszawy", "Za i przeciw" 1960, nr 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Objaśniając skąd wziął się 1 maja, w "Amtlischer Taschenfahrplan" czyli Urzędowym kieszonkowym rozkładzie jazdy kolei dla GG na lata 1940/41 podano dla wielu pociągów, że nie kursują (bądź kursują) w "prawnopaństwowe dni świąteczne" bądź "święta urzędowe". Wymieniono tam m.in:

- Nowy Rok

- Wielki Piątek

- poniedziałek Wielkanocny

- 1 Maja

- dzień Wniebowstąpienia

- poniedziałek Zielonych Świątek

- dzień spowiedzi

- dzień pokuty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.