Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Don Pedrosso

PLAN

Recommended Posts

Organizacja powołana 15 października 1939 roku w Warszawie. Początkowo złożona była głównie z młodych studentów środowiska czasopisma "Orka na ugorze". Na przełomie listopada i grudnia dołączyła do nich grupa instruktorów harcerskich z przedwojennego KIMB. Na czele PLAN-u stał komendant- Jerzy Drewnowski "Stanisław" i szef sztabu- Gustaw Herling-Grudziński a nastepnie kpt. Zbigniew Rawicz-Twarow "Jacek". Utworzono dwa wydziały mające charakter militarny: Wydział Wojskowy oraz Wydział Bojowy. Zadaniem tego pierwszego było szkolenie wojskowe członków organizacji, a Wydział Bojowy miał prowadzić akcje małosabotażowe i sabotażowe, które nastepnie miały się przerodzić w akcje bojowe. W tym celu powstały tzw. "piątki". Kilka takowych "piątek" miało tworzyć "dzielnicę", na której czele stał szef. Działalność tej organizacji przerwały aresztowania w połowie stycznia 1940 roku, które objęły niemal całe jej kierownictwo. Opuszczenie Warszawy przez Kazimierza Kotta, który był głównym koordynatorem spowodowało, że członkowie rozproszyli się i PLAN nie został odbudowany.

Jak oceniacie działalność tej organizacji? Czy miała potencjał? Jakie znacie akcje sabotażowe z ich udziałem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
Działalność tej organizacji przerwały aresztowania w połowie stycznia 1940 roku, które objęły niemal całe jej kierownictwo. Opuszczenie Warszawy przez Kazimierza Kotta, który był głównym koordynatorem spowodowało, że członkowie rozproszyli się i PLAN nie został odbudowany.

dla porządku-PLAN odbudowano w zmienionym składzie(tzw PLAN II)-współtworzyli potem PAL -Polską Armię Ludową oraz CKL-Centralny Komitet Ludowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedną ze znanych akcji PLAN-u jest rozlepianie małych karteczek na których widniał tekst:

"Kobiety, które utrzymują z Niemcami stosunki towarzyskie, zawiadamia się, że są jeszcze miejsca wolne w domach publicznych."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
dla porządku-PLAN odbudowano w zmienionym składzie(tzw PLAN II)

Czyja to była inicjatywa, i jakie były powody takiego właśnie kroku?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
dla porządku-PLAN odbudowano w zmienionym składzie(tzw PLAN II)
Czyja to była inicjatywa' date=' i jakie były powody takiego właśnie kroku?[/quote[/quote']]

Odbudowy organizacji ?Inicjatywa grupki działaczy PLAN.

Wejścia do Polskiej Armii Ludowej ,podporządkowania się CKL a w końcu -we wrześniu 1944 KRN i PKWN?

PLAN II był organizacją lewicową,zdecydowanie przeciwną sanacji,piłsudczykom i endecji a politycznie kierował nim w 1943-1944 mecenas Wacław Barcikowski-działacz Stronnictwa Demokratycznego,przedwojenny współorganizator SD.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
Ale PLAN też był organizacją lewicową,podobnie jak PLAN-II

Pierwszy PLAN był przede wszystkim organizacją młodzieżową,częściowo harcerską .Był lewicujący ale gdyby był lewicowy-raczej nie powoływałby się w ulotkach na Piłsudskiego-RPPS,PLAN II czy chocby nawet PPS-WRN lub BCh i ludowcy-nigdy tego nie robili.

Naturalnie -endecy i radykalni narodowcy też nigdy nie powoływali się na Piłsudskiego-a lewicowi nie byli (:.

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin29   

W artykułach i przysiędze PLAN jasno było powiedziane Polska Ludowa,sprawiedliwość społeczna itd.A to ze ktoś był harcerzem to nie znaczy ze nie był lewicowcem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.