Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jako że mamy początek grudnia, i powoli zbliżamy się do rocznych rozliczeń, myślę że warto by zastanowić się nad tym, jaka książka wydana w roku bieżącym, zrobiła na Was największe wrażenie. Czy w ogóle ten rok był udany dla książek historycznych, czy może jednak czujecie niedosyt. Takie nasze, małe, forumowe, podsumowanie roku wydawniczego 2008.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Zwykle nie czytam takich nowych książek - względy ekonomiczne. Z wydanych w 2008 r. przypominam sobie tylko III tom Rzeczypospolitej Wazów Wisnera i zrobiła na mnie jak najlepsze wrażenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przede wszystkim:

Jasiński G., Żoliborz 1944: Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim, Pruszków 2008, ss. 460.

Książka autorstwa znanego wszem i wobec Gregoriusa, to jak dla mnie absolutny numer 1. tego roku. Temat opracowany bardzo dokładnie, całość świetnie napisana. Już nawet te braki w kwestii mapek i cenę przebolałem, bo za coś takiego absolutnie warto było. Dodatkowo autor nie bał się poruszać nawet takich tematów, jak chociażby problem alkoholu w oddziałach powstańczych. Naprawdę duże brawa, i nie powiem, czekam na kolejne pozycje;)

Lach G., Sztuka wojenna starożytnej Grecji: Od zakończenia wojen perskich do wojny korynckiej, Zabrze 2008, ss. 288.

Podobnie jak wyżej, wszystko jasno i przejrzyście opisane. Jak dla mnie, laika w temacie, pozycja naprawdę bardzo dobra. Liczne przykłady, mapki... czegóż chcieć więcej? Chyba tylko, aby więcej takich pozycji było na rynku.

Kula M., O co chodzi w historii?, Warszawa 2008, ss. 317.

Zbiór artykułów już wydanych, albo świeżo napisanych, mojego ulubionego profesora, którego nie da się nie lubić. Autor z właściwym sobie wdziękiem i humorem, opisuje najróżniejsze zagadnienia związane z historią jako nauką. Nie sposób się nudzić podczas czytania. No i mam egzemplarz z dedykacją;)

Bardzo spodobał mi się także pomysł wznowienia prac prof. Bartoszewskiego (może poza Dniami walczącej Stolicy, jako że ta książka była wznawiania całkiem niedawno). Mowa oczywiście o Warszawskim pierścieniu śmierci i 1859 dni Warszawy. Dla osób zainteresowanych tematem okupacji w Warszawie, pozycje absolutnie podstawowe.

Na chwilę obecną jestem nawet zadowolony z Siepaczy Hitlera Philipa W. Blooda. Co prawda książka ma kilka mankamentów (brak bibliografii, i 8, słownie osiem, przypisów), jednak czyta się całkiem nieźle. Inna sprawa, że na temacie średnio się wyznaję, więc ciężko oceniać mi stronę merytoryczną, ale po ocenach na Amazonie, śmiem zaryzykować twierdzenie, że z tą jest całkiem nieźle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Zdecydowanie postawię na "Piekło Italii" Jamesa Hollanda, wydane nakładem wyd. Amber w 2 miesiące po światowej premierze (!). Mnogość ujęć wojny, kompleksowe przedstawienie zmagań wojennych we Włoszech z różnych płaszczyzn, perspektyw, żywa narracja i naprawdę b. dobre tłumaczenie zasługują na wyróżnienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.