Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Lewy

Goląbek pokoju na ścianie Politechniki Warszawskiej

Recommended Posts

Lewy   

Witam serdecznie!

Nurtuje mnie takie pytanie.

Od dzieciństwa widząc na ścianie Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej wymalowanego ogromnego Goląbka Pokoju, pytałem rodziców, co znajduje się pod wystającym fragmentem elewacji. Mówili mi wtedy, ze jest to orzeł i został zamurowany, i że jak Polska bedzie bezpieczna, to zostanie odsłonięty. Nie wiem czy tylko tak mi mówili, czy faktycznie taka legenda o tym krążyła.

Chodzi o to: http://www.warszawa1939.pl/strona.php?kod=...a_technologia_b

Może ktoś wie:

Czy rzeczywiście znajduje się tam płaskorzeźba orła?

Jeśli tak, to dla czego została zamurowana i kiedy?

Gołąbka pokoju, ponoć namalował P. Picasso w 1955r podczas Świarowego Kongresu Mlodzieży. To niestety wszystko co się dowiedziałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego gołąbka nie stworzył Picasso, to raczej miejski mit, kalendarium jego pobytu w 1948 r. jest dobrze opracowane, a w pracy "Picasso w Polsce" pod red. Mieczysława Bibrowskiego nic o tym się nie wspomina. A wedle różnych relacji ów malunek miał powstać w 1956 r., a więc związany był z V Światowym Festiwalem Młodzieży i Studentów, którego gościem Picasso nie był (jego jedyna wizyta w naszym kraju to rok 1948).

O orle pisał varsavianista Jerzy Kasprzycki (autor m.in. "Warszawy nieznanej"), władze Politechniki zadeklarowały kwerendę dokumentacji technicznej i jeśli jej wyniki potwierdzą ten fakt, orzeł zostanie odsłonięty. Ale od tej deklaracji z 2013 r. jakoś cicho wokół tej sprawy. Przynajmniej ja nie natrafiłem na jakieś nowe informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.