Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Wiek narodzin nacjonalizmów czy narodów?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Do głosu w II poł. XIX wieku dochodzą narody, rosną w siłę idee nacjonalizmów. Czego wiek XIX jest ojcem? Nacjonalizmu czy narodu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jednego i drugiego, tak w skrocie.

Najpierw narod, potem panstwo, potem nacjonalizm. ( w uproszczeniu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Narya - wszystkiego.

Z jednej strony gwaltowny rozwój gospodarczy [zwlaszcza Niemiec - najpierw jako Prus, potem Cesarstwa] powodowal, że ludzie mieli dość pieniędzy by po prostu wspierać organizacje gospodarcze także na poziomie lokalnym [powiat , kraj związkowy, narodowy], a także wplywać na wybory poprzez dotacje na polityków. Powodowalo to także rozwój parlamentów gdzie można bylo spokojnie gardlować o tych czy innych sprawach narodowych.

Z drugiej strony jednoczenie państw powodowalo nacisk na wspolne rzeczy [patrz Niemcy] i politykę w stylu "my jako calość".

To pierwsze to wspóludzial A-W gdzie rozwój parlamentaryzmu i języków narodowych, możliwość wspóluczestnictwa w rządzeniu spowodowala rozwój świadomości narodowej, tego że jest się odrębością w pewnej calości, tego że można być Polakiem i mówić po polsku i nikt nie ma prawa za to prześladować.

Drugi - to gl. Niemcy Bismarcka i nieco mniej Francja.

Co ciekawe podzial na male ojczyzny i duże jest dziś znów podkreślany.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A czy nacjonalizmy w tym czasie pełniły pozytywną rolę w kształtowaniu się tożsamości narodowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

i tak i nie. Z jednej strony pozwalaly zachować tożsamość, język, kulturę - związki "z Heimatem" lub odrębność kulturową. Dla mnie czymś takim jest np. Galicja, ta austriacka - istnialo Kolo Polskie w parlamencie we Wiedniu. Symbolem tego jest panujący do dziś sentyment za tamtyi czasami, ktore są kojarzone z pewną stabilnością, choć mialy swoje te czy inne wady.

Z drugej strony nacjonalizmy stanowily odskocznię ktora można określić w pewnym skrócie "Ein Volk, ein Reich". Takie coś dzialo się w Poznańskiem. Nowe Niemcy propoagowaly ideę że ktoś mieszkający na terenie Cesarstwa, mimo pewnych odrębności prawnych [pozostalość tego do tej pory CDU/CSU] jest Niemcem i tylko Niemcem. O ile Bawarczyk czy Alzatczyk jest Niemcem [powedzmy] to do tego "powiedzmy" Polaka z Wielkopolski trzeba niestety zmusić ustawowo [nauka języka niemieckiego, wpajanie mu "wyższej" kultury niemieckiej bo sam jej nie pojmie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

To ma tez druga strone: nacjonalizmy narodow bez panstwa. W Polsce sie nacjonalizm przejawial miedzy innymi w traktowaniu z gory i zdawkowo "litwomanow", luidzi ktorzy uwazali, ze Litwa to jednak nie jest polska prowincja. Nic nie wiem na temat Balkanow - a tam dopiero musialo byc paskudnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.