Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Słowińcy - czy można było zrobić więcej?

Rekomendowane odpowiedzi

szystko wskazuje na to, że dla większości młodych Słowińców był to proces pożądany.

Oczywiście, należy pamiętać, że był to proces. To, co było na danym etapie ewolucji stosunków językowo-etnicznych pożądane, czy naturalne dla mieszkańców, wcześniej takie być nie musiało. Na przełomie XVIII i XIX wieku wyznaczenie pastora posługującego się wyłącznie językiem niemieckim mogło wywołać rodzaj "sprzeciwu obywatelskiego". Kilkadziesiąt lat później w tej samej wsi mogło już być inaczej i tylko starsza generacja postrzegać mogła zmianę negatywnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dyskusja "w tym temacie" dotyczyła m.in. ogólnie procesu germanizacji Słowian pomorskich i połabskich pozwolę sobie w tym miejscu polecić artykuł: "Wspomnienie o Słowianach Połabskich - Obodryci i Wieleci" - pióra Adama Sengebuscha. Autor dosyć krytycznie podchodzi do przekonania, wywodzonego m.in. z opinii zawartych w dziele Thomasa Kantzowa, o relatywnie wczesnym "zakończeniu" germanizacji. Można się nie zgodzić, ale przeczytać się godzi. :)

http://koszalin7.pl/st/pom/pomorze_103.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ - przy okazji Słowińców - w tej dyskusji pojawił się wątek o kulturze jamneńskiej (z okolic Koszalina), pozwalam sobie załączyć link do pewnej ciekawostki. Niemiecki film, przedstawiający Pomorze Zachodnie z okresu przed drugą woją światową. Jamno pojawia się mniej więcej w 26-27 minucie. Dla mnie (aczkolwiek laika) związek tego, co sfilmowano z kulturą kaszubską jest dosyć oczywisty.

Link do filmu. (http://www.archiv-akh.de/filme/222#1)

Nadal jednak nie znalazłem żadnego poważnego źródła (oprócz popularnych przewodników), które potwierdzałoby przetrwanie we wsiach Jamno i Łabusz mowy słowiańskiej do początku XIX-wieku. Zatem, wszelkie wskazówki i dowody - mile widziane.

I link do tematu o istnieniu innego, zachodniopomorskiego "rezerwatu" mowy słowiańskiej - na Rugii (Ranie). Półwysep Mönchgut. Niewiarygodne? A może jednak element prawdy w tym jest?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.