Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
matilde

Prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

matilde   

Ja wiem, że to forum nie służy do takich celów,ale proszę o pomoc. Wasza wiedza jest ogromna więc mam nadzieję, że zrobicie wyjątek i mi pomożecie.

Historia to hmm moja słaba strona...Aż wstyd się przyznać...Lubię ją, ale jakoś nie mam głowy do tego wszystkiego...Mieliśmy ostatnio sprawdzian, który zbytnio mi nie poszedł... Teraz musimy zrobić poprawę, która będzie oceniana. Bardzo proszę o pomoc w kilku zadaniach...

I. Zadanie polega na połączeniu w pary postacie, które między sobą miały konflikt:

a)

A. Napoleon

B. Robert E. Lee

C. Otto von Bismarck

D. Jacques- Rene Hebert

1. Franciszek I

2. Napoleon III

3. Ludwik Filip I

4. Ulysses S. Grant

5. Maksymilian Robespierre

B)

A. Napoleon

B. Robert E. Lee

C. Georges Danton

D. Otto von Bismarck

1. Józef II

2. Aleksander I

3. Franciszek Józef I

4. William T. Sherman

5. Maksymilian Robespierre

II. Polega na napisaniu prawda czy fałsz:

a) żyrondyści byli bardziej radykalni od jakobinów

B) żyrondyści postulowali utworzenie liberalnej republiki

c) konstytucja uchwalona we Francji w 1791r. była drugą konstytucją europejską

d) zwolennicy Maksymiliana Robespierre'a przejęli władze w wyniku przewrotu termidoriańskiego

e) szczytowe nasilenie jakobińskich represji zostało nazwane "czerwonym terrorem"

III.

Musze uporządkować chronologicznie:

a)kapitulacja armii konfederatów ( tu nie wiem właśnie jaka data)

b)ogłoszenie doktryny izolacjonizmu ( według mnie 1823)

c) utworzenie Skonfederowanych Stanów Ameryki (według mnie 1777)

d) uznanie niepodległości St. Zjednoczonych przez Wlk. Brytanie ( według mnie 1783)

Mam nadzieję, że pomożecie mi. Będę bardzo wdzięczna. I przepraszam, bo tak jak pisałam wcześniej wiem,że to forum nie jest od tego :oops:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

:google: :google: :google:

Wystarczy chcieć. Wpiszesz sobie w wikipedi postać, sprawdzasz po której stronie walczył i szukasz po stronie wrogów jednego z wymienionych...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Rozumiem, że w zadaniu I. jedna postać zostaje?

a) Napoleon - Ludwik Filip I

Robert E. Lee - Ulysses Grant

Otto von Bismarck - Napoleon III

Jacques - Rene Herbert - Maksymilian Robespierre (tak mi się wydaje)

B) Napoleon - Aleksander I

Robert E. Lee - William Sherman (tak mi się wydaje)

Geogres Danton - Maksymilian Robespierre

Otto von Bismarck - Franciszek Józef I

II. c) to zależy, czy korsykańska była konstytucją czy nie. Ale wg tradycyjnego nauczania, francuska była drugą w Europie.

III. Utworzenie Stanów, uznanie niepodległości, ogłoszenie doktryny, kapitulacja konfederatów (o ile chodzi o wojnę secesyjną).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matilde   

Bardzo,ale to bardzo dziękuję. A takie pytanie w tym III to uznanie niepodległości dlaczego jest przed izolacjonizmem? Nie powinno być na odwrót?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Utworzenie Stanów, uznanie niepodległości, ogłoszenie doktryny, kapitulacja konfederatów (o ile chodzi o wojnę secesyjną).

Nie mylisz się czasem na początku? Pytanie polegało na utrworzniu Skonfederowanych Stanów Ameryki( http://pl.wikipedia.org/wiki/Skonfederowane_Stany_Ameryki ).

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A takie pytanie w tym III to uznanie niepodległości dlaczego jest przed izolacjonizmem? Nie powinno być na odwrót?

Pomijam totalną nieznajomość historii Koleżanki, ale w kwestii LOGIKI. Kto niby miałby być twórcą i zwolennikiem doktryny izolacjonizmu przed ogłoszeniem niepodległości, jeśli państwo jeszcze nie istniało? I wszystko na ten temat... ;)

Powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matilde   

Na samym początku myślałam, że to powinno być tak:

I. niepodległość St. Zjednoczonych

II. izolacjonizm

III. Skonfederowane Stany Ameryki

IV. Kapitulacja

tylko nie byłam pewna dlatego chciałam się upewnić. Co o tym sądzicie?

[ Dodano: 2008-11-18, 17:56 ]

Vissegerd co do tego to źle spojrzałam na daty;) Ale masz racje... ja i historia to dwie sprzeczne sprawy:)

[ Dodano: 2008-11-18, 18:10 ]

Ze względu na nasze sumienie oraz na przyjacielskie stosunki istniejące między mocarstwami a Stanami Zjednoczonymi oświadczamy, że będziemy uważać wszelkie próby rozszerzenia ich systemu na drugą część tej półkuli za niebezpieczną dla naszego spokoju i naszego bezpieczeństwa. Polityka, jaką prowadzimy w stosunku do Europy, od początku wojen, które tak długo zaprzątały tę część globu, pozostała ta sama: polegała ona na niewtrącaniu się w sprawy wewnętrzne jakiegokolwiek państwa, na uważaniu rządu de facto za rząd pracowity względem nas.

Podaj nazwę kierunku w polityce zagranicznej St.Zjednoczonych, którego założenia przedstawiono w tekście.

Wydaje mi się, że chodzi o doktrynę Monroe'go. Czy ktoś może wie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Na samym początku myślałam, że to powinno być tak:

I. niepodległość St. Zjednoczonych

II. izolacjonizm

III. Skonfederowane Stany Ameryki

IV. Kapitulacja

Dobrze.

Kapitulacja miała miejsce w roku 1865.

Ze względu na nasze sumienie oraz na przyjacielskie stosunki istniejące między mocarstwami a Stanami Zjednoczonymi oświadczamy, że będziemy uważać wszelkie próby rozszerzenia ich systemu na drugą część tej półkuli za niebezpieczną dla naszego spokoju i naszego bezpieczeństwa. Polityka, jaką prowadzimy w stosunku do Europy, od początku wojen, które tak długo zaprzątały tę część globu, pozostała ta sama: polegała ona na niewtrącaniu się w sprawy wewnętrzne jakiegokolwiek państwa, na uważaniu rządu de facto za rząd pracowity względem nas.

Doktryna Monroe była wstępem do polityki izolacjonizmu, choć podwaliny położył już George Washington. Powyższy tekst jest dokładnie cytatem z tej doktryny.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matilde   

To jeszcze nie jest tak źle:)

[ Dodano: 2008-11-18, 18:32 ]

Vissegerd a nie znasz może odpowiedzi na to:

II. Polega na napisaniu prawda czy fałsz:

a) żyrondyści byli bardziej radykalni od jakobinów

B) żyrondyści postulowali utworzenie liberalnej republiki

c) konstytucja uchwalona we Francji w 1791r. była drugą konstytucją europejską

d) zwolennicy Maksymiliana Robespierre'a przejęli władze w wyniku przewrotu termidoriańskiego

e) szczytowe nasilenie jakobińskich represji zostało nazwane "czerwonym terrorem"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
konstytucja uchwalona we Francji w 1791r. była drugą konstytucją europejską

Pierwszą była polska.

Odpowiedzi do a) B) d) e) znajdziesz tutaj => http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakobini http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByrondy%C5%9Bci http://pl.wikipedia.org/wiki/Termidorianie

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

"Termidorianie - uczestnicy przewrotu dokonanego w Konwencie paryskim 27 lipca 1794 (dokładnie 9 thermidora roku II - wg kalendarza rewolucyjnego) i obalenia dyktatury jakobinów. Ich przywódcą był Jean Lambert Tallien. Rząd termidorianów zdelegalizował klub jakobinów"

Żyrondyści początkowo opowiadali się za monarchią konstytucyjną i ograniczeniem roli króla do funkcji reprezentacyjnych. W wyniku poparcia jakim cieszyli się wśród ludności, dostali od Ludwika XVI misję tworzenia rządu. Byli gorącymi zwolennikami "rozsiania" rewolucji w całej Europie i to za ich przyczyną Francja wypowiedziała wojnę Austrii 20 kwietnia 1792 roku, zapoczątkowując długi okres wojen z kolejnymi koalicjami. Szybko opowiedzieli się za republiką.

Początkowo opowiadający się za monarchią konstytucyjną, jednak na drodze radykalizacji skłaniający się ku proklamacji republiki. Wynikało to z wewnętrznego podziału w partii i wyodrębnienia się feuillantów. Zwolennicy koncepcji republikańskiej z Maximilienem Robespierre'em na czele nadawali ton dalszej polityki ugrupowania. Do kolejnego podziału wewnętrznego doszło w obliczu wypowiedzenia przez Francję wojny Austrii. Jedni uważali, że należy szerzyć wspaniałą ideę rewolucji całemu światu, umacniając tym samym zdobycze rewolucji (żyrondyści). Obóz drugi z Robespierre'em na czele twierdził, iż Francja nie jest jeszcze na to gotowa.

W tych fragmentach masz wszystko prócz terroru, ale z tego co pamiętam, a mogę się mylić, te określenie dotyczy w szczególności bolszewików...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matilde   

Dziękuje.

[Król] złączył się z innymi osobami dla poddania nas pod jurysdykcję obcą prawom naszym, udzielania sankcji uchwałom mniemanej ich władzy-a to:

Dla narzucenia nam kwaterunku wielkich oddziałów wojska.

Dla sparaliżowania handlu naszego ze wszystkimi częściami świata.

Dla nakładania na nas podatków bez naszego zezwolenia

A wiecie może czego to fragment?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
II. Polega na napisaniu prawda czy fałsz:

a) żyrondyści byli bardziej radykalni od jakobinów

B) żyrondyści postulowali utworzenie liberalnej republiki

c) konstytucja uchwalona we Francji w 1791r. była drugą konstytucją europejską

d) zwolennicy Maksymiliana Robespierre'a przejęli władze w wyniku przewrotu termidoriańskiego

e) szczytowe nasilenie jakobińskich represji zostało nazwane "czerwonym terrorem"

a) NIE (tak po prawdzie, to zależy na co patrzymy i kiedy, ale na poziomie szkolnym zdaje się, że przyjęto kwestie polityki wewnętrznej w okresie sprawowania władzy przez Jakobinów, czyli 2 czerwca 1793 roku, a 27 lipca 1794 i wcześniejszym, jeśli dobrze pamiętam)

B) TAK

c) TAK

d) NIE

e) NIE

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matilde   

Kurcze...Bardzo dziękuje. A może znasz jeszcze odpowiedź czego to fragment?

[Król] złączył się z innymi osobami dla poddania nas pod jurysdykcję obcą prawom naszym, udzielania sankcji uchwałom mniemanej ich władzy-a to:

Dla narzucenia nam kwaterunku wielkich oddziałów wojska.

Dla sparaliżowania handlu naszego ze wszystkimi częściami świata.

Dla nakładania na nas podatków bez naszego zezwolenia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.