Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Konwencja Alvenslebena

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

8 lutego 1863 roku w Petersburgu podpisana została tajna konwencja o współpracy prusko-rosyjskiej w sprawie tłumienia narodowych dążeń Polaków. Był to niejako nieoficjalny sojusz wojskowy. W teorii tajna konwencja szybko została przez propagandę różnych krajów (w tym samych Prus) nagłośniona. Omal nie ściągnęła to nieprzyjemności na kark samych Prus. Jednakże interesuje mnie Wasze zdanie. Jak oceniacie konwencję Alvenslebena, również dla sprawy polskiej, lecz przede wszystkim dla sytuacji ogólnoeuropejskiej i państwa Pruskiego? Co sądzicie o działaniach Bismarcka związanych z tym paktem?

Słowem ogólna dyskusja o konwencji Alvenslebena i sytuacji międzynarodowej z nią związanej. Zapraszam serdecznie.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Działanie dosyć służne moim zdaniem z punktu widzenia Prus. Bismarck cały czas w swojej polityce wykazywał się moim zdaniem bardzo dobrą i trzeźwą oceną sytacji. Miał świadomość nadchodzącego konfliktu z Austrią, która stała na drodze do zjednoczenia Niemiec, dlatego poprzez pakt moim zdaniem chciał zabezpieczyć sobie "tyłu".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Można nawet zaryzykować twierdzenie, że ta umowa była jednym z fundamentów przyszłego zjednoczenie Niemiec. Przy ogromnym udziale Polaków Bismarck pozyskał sobie Rosję, która była w praktyce była jedyną siłą, która mogło w jakowyś większy sposób zagrozić planom pruskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Owszem, gdyż silne Niemcy były również dużą przeszkodą dla Rosji, że nie wspomnę o Anglii i Francji. Pozatym Niemcy walczyły z Austrią w sprawie zjednoczenia, a było to złamanie zasad Świetęgo Przymierza. Więc była podstawa do interwencji Rosji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdy  „W nocy 22 stycznia partia ruchu w Królestwie porwała za broń”, jak napisał Józef Feldman, Bismarck zaraz wysłał do Petersburga gen. Alvenslebena, aby wazelinował się carowi Aleksandrowi II. Efektem była podpisana 8 lutego 1863 r. (a więc 155 lat temu) tzw. Konwencja Alvenslebena. Jeszcze raz oddajmy głos Feldmanowi: „Wszystko, co miało rozegrać się w najbliższym, decydującym okresie po powstaniu: przegrana Austrii i wypchnięcie Habsburgów z Niemiec, związek państw północnych pod egidą Prus, pogrom Francji …” to skutek tej konwencji, do której powstania niestety przyczynili się „czerwoni” wywołując powstanie styczniowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.