Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Maturzysto - pułapki jakie czekają Cię po studiach

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Pojawił się tu temat według mnie wysoce niebezpieczny czyli przyszłościowe kierunki. Jako absolwent przyszłościowego kierunku wiem, że często powstają one na chybcika, a uczelnie przy ich tworzeniu kierują się wyłącznie własnym prestiżem (inni mają a my nie!), a nie dobrem absolwentów.

Bo możliwość wykonywania pewnych zawodów po studiach uzależniona jest jeszcze od spełnienia innych warunków prawnych. Pewne zawody wymagają uprawnień, a te praktyk, których długość uzależniona jest od tego czy kierunek jest dla danej pracy odpowiedni czy zbliżony. Nie są to krótkie okresy, bo najczęściej kilkuletnie, a dla zbliżonych najczęściej wydłużone dwukrotnie i dające mimo to zawężony zakres możliwych prac do wykonywania.

Zakwalifikowanie do kierunków odpowiednich lub zbliżonych zależy od rektora uczelni, a oni czasem o tym zapominają. Bo najczęściej w przepisach szczegółowych jest stwierdzenie, że to minister odpowiedzialny na wniosek rektora kwalifikuje dane wydziały i specjalności na nich, jako zbliżone czy odpowiednie dla danego zawodu. Pomija się natomiast zupełnie w tej klasyfikacji istnienie specjalizacji na studiach.

I może się okazać, że po długich, ciężkich studiach na elitarnym kierunku, o którym w informatorze dla maturzysty pisało, że możemy wszystko, w rzeczywistości nie możemy nic, bo Pan Rektor o naszej specjalizacji zapomniał wspomnieć Panu Ministrowi. Może się też okazać, że zakwalifikował ją jako zbliżoną, choć na innej może ona być odpowiednia. Zatem przy wyborze uczelni nie należy wyłącznie kierować się poziomem kształcenia ale i tym czy uczelnia przełożyła swój poziom na odpowiednie przywileje prawne dla swych absolwentów.

Stąd pierwszą rzeczą jaką należy się kierować przy wyborze uczelni i kierunku powinno być też sprawdzenie tych „dodatkowych warunków prawnych”, które czekają na Cię Maturzysto po studiach.

O prawnikach nie trzeba wspominać. Ale na pewno zawodem uzależnionym od uzyskania odpowiednich uprawnień jest archeologia. Może więc ktoś kto to przeszedł przybliży przyszłym kolegom jak to u nich wygląda ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ciekawą sprawę poruszył Tomasz. Szkoda, żeby temat zanikł. Może ktoś jeszcze ma coś do dodania?

A tak przy okazji 'przyszłościowych zawodów'. Studia trwają 5 lat, a w ciągu tego dosyć długiego odcinka czasu może się bardzo wiele zmienić, a przyszłościowy kierunek może się okazać takim, po którym będzie już rzesza bezrobotnych skuszonych tym wizją łatwej do zdobycia pracy. Trzeba do tego podchodzić z dystansem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że maturzyści są świadomi wyboru studiów docelowych. Jak ktoś idzie na prawo, czy medycynę to musi wiedzieć, że potem jest aplikacja lub specjalizacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Studia trwają 5 lat, a w ciągu tego dosyć długiego odcinka czasu może się bardzo wiele zmienić,

Zależy jakie studia;) Niektóre uczelnie sporą część kierunków prowadzą aktualnie systemem bolońskim, czyli 3+2, co nie zawsze równa się 5, jak to stwierdził ostatnio jeden z moich profesorów. Więc trzeba także i to brać pod uwagę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.