Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Fryderyk I Barbarossa, zw. Rudobrodym

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Niesamowite, że jeszcze nie ma pola dyskusji nad tą postacią historyczną. Dla mnie jest przykładem, choć możecie uważać co innego, polityka i wodza uczącego się na własnych błędach. W pierwszym okresie swoich rządów odczuć można jego klęskę wobec papiestwa i choć wydawać by się mogło, że uległ i zawarł z nim pokój (by zorganizować III krucjatę i mieć spokój w swojej domenie europejskiej). A może tak naprawdę to on jest zwycięzcą w sporze o inwestyturę?

Co jest w nim takiego, że stał się narodowym bohaterem Niemiec?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Co jest w nim takiego, że stał się narodowym bohaterem Niemiec?

Dla współczesnych był wcieleniem idealnego rycerza i cnót mądrego władcy.

Sam fakt dążenia do potęgi, podjęcie walki, akty takie jak zburzenie Mediolanu ukazują go moim zdaniem w świetle władcy ambitnego, srogiego, zdecydowanego. Jego śmierć- utonięcie urosnąć może do rangi symbolu. To śmierć podczas krucjaty- władca ruszał do walki i zginął. Jego zwłok nie znaleziono. Legenda głosiła, że wstanie z martwych i udzieli pomocy Niemcom, kiedy zajdzie taka potrzeba- stąd "operacja Barbarossa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
W pierwszym okresie swoich rządów odczuć można jego klęskę wobec papiestwa i choć wydawać by się mogło, że uległ i zawarł z nim pokój (by zorganizować III krucjatę i mieć spokój w swojej domenie europejskiej).

Tutaj się nie zgodzę. Jego spór z papieżem Aleksandrem III sięga czasów kiedy Aleksander nie był jeszcze papieżem a po prostu Rolandem Bandinellim. Bandinelli stał na czele kardynałów sprzeciwiających się cesarzowi Fryderykowi I. Kiedy 7 września 1159 został papieżem, automatycznie Fryderyk był w sporze z papieżem. Tego samego dnia papieżem wybrano także Ottaviano di Monticelli który przyjął imię Wiktora IV. Oczywiście Barbarossa uznał Ottaviano di Monticelli za papieża.Ten w 1160 roku na polecenie Fryderyka I Barbarossy zwołał synod do Pawii, na którym ekskomunikował Rolanda Bandinelliego i jego stronników. I tak mamy początek schizmy, która potrwa do 1180 roku. Tak,że pierwszy jego okres rządów to zdecydowana przewaga nad Aleksandrem III.

że uległ i zawarł z nim pokój (by zorganizować III krucjatę i mieć spokój w swojej domenie europejskiej). A

Też sie nie zgodzę. Uznał Aleksandra dopiero w 1176, a miało to związek z tym, że Fryderyk poniósł klęskę w bitwie pod Legnano z Liga Lombardzka.

A i tak podczas umowy w Konstancji,włoskie miasta zgodziły się pozostać lojalnymi wobec cesarza, ale zatrzymały jurysdykcję ponad ich terenami.

Fryderyk I jako pierwszy użył terminu "Święte Cesarstwo" na określenie Rzeszy Niemieckiej.

A na czele III krucjaty stanął jako....głowa świata chrześcijańskiego!(znów wziął górę nad Aleksandrem)

Legenda głosiła, że wstanie z martwych i udzieli pomocy Niemcom, kiedy zajdzie taka potrzeba- stąd "operacja Barbarossa".

A konkretnie legenda mówi,że Fryderyk nie utonął i że znajduje się skamieniały wraz ze swoimi rycerzami w niejakiej jaskini. Broda już przerosła stół, ale pojawi się, kiedy owinie go trzy razy, albo gdy Niemcy będą potrzebować Fryderyka.( coś jak nasz śpiący rycerz-Giewont). Według późniejszych baśni ludowych (niemieckich) śpi on zaklęty w skale Kyffhäuser.

Władza Fryderyka nigdy nie uległa osłabieniu. Najlepszym dowodem jest skazanie na banicję nie byle kogo, bo samego Henryka Lwa już po klęsce z Ligą bo w 1180.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Witam,

Natomiast mam inne pytanie: Jak wyglądało same wydarzenie z dnia 10 czerwca 1190, gdy utonął Cesarz.

Czy utonął w trakcie przeprawy przez rzekę Salef? Czy Cesarz utonął podczas kąpieli, po posiłku.

Która z tych wersji jest bliższa prawdy ? [cytat za wikipedia.pl: Krucjatę tę zakończyło utonięcie cesarza w trakcie kąpieli w rzece Salef, w Antiochii.]

Inna sprawa, jaki wpływ na politykę Cesarza wywierał Rainald z Dassel ? Dziwi mnie, że jeszcze nikt nie wspomniał o tej, wpływowej postaci- jakby nie patrzeć.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.