Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Konnica przed Aleksandrem Wielkim

Recommended Posts

Ciekawi mnie czy przed Aleksandrem Wielkim np. jakieś państwa Greckie wykorzystywały jazdę? Jeśli tak to w jaki sposób? Przecież ona nie wzięła się znikąd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektore polis miały kawalerię, a jakże, słynna była 'ciężka' jazda tebańska chociażby. To jednak na połnocy możemy znaleźć kraje bardziej nastawione na kawalerię - Tesalię (chyba najsłynniejsi kawalerzyści owych czasow), Macedonię i Trację.

Jazda grecka była najczęściej lekką formacją - jeźdzcy bez żadnej zbroi, z oszczepami - nie miała więc siły przełamującej. W polis początkowo to hoplici byli głowną siłą uderzeniowa, a jazda i lekka piechota (jeżeli występowały) to tylko na zasadzie siły posiłkowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

Kadrinazi, generalnie lekką jazdą była, ale nie jestem przekonana do końca, czy aż tak lekko, by żadnego uzbrojenia w postaci lekkiego pancerza czy hełmu nie posiadać. Tym bardziej, że trzon jazdy było na to stać.

Trzeba nam tez zauważyć, że konie hodowane w Grecji bardziej kucami niż końmi "z prawdziwego zdarzenia" -cokolwiek to znaczy ;), co tez wpływało na sposób wykorzystywania ich w walce - nie po szarżowali sobie.. Insza kwestia, że bez siodła i strzemion. Oczywiście jest to uogólnienie, gdyż przecież po kontaktach bardzo bliskiego stopnia z Persami zaczęli hodowle pełnokrwistych koni.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.