Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Przedpowstaniowe losy Powstańców

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Wielu żołnierzy biorących udział w walkach w Warszawie, miało za sobą długą drogę. Niejednokrotnie była to droga bardzo niebezpieczna. Jakie historie przyszłych Powstańców zapadły Wam najbardziej w pamięć? Dlaczego te?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wielu powstańców warszawskich było wcześniej powstańcami śląskimi. Wysoko w obu powstaniach stał ppłk Franciszek Rataj "Paweł" dowódca pułku pszczyńskiego w III PŚl. W czasie powstania jego zgrupowanie walczyło na Woli, Starym Mieście, Muranowie. Po przejściu kanałami dowodził oddziałami walczącymi na zachód od Marszałkowskiej z których potem powstał 15 pp AK.

Powstańcem śląskim był również kpt. Lucjan Fajer "Ognisty"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W czasie powstania jego zgrupowanie walczyło na Woli, Starym Mieście, Muranowie.

Warto tutaj dodać, że przez pewien czas był p.o. d-cy Zgrupowania "Radosław" w miejsce rannego "Radosława", a od 20-31 VIII dowódcą odcinka północno-zachodniego Grupy "Północ".

Powstańcem śląskim był również kpt. Lucjan Fajer "Ognisty"

Oficer operacyjny i zastępca d-cy batalionu "Gozdawa", uczestnik walk o PWPW.

Trudną drogę miał podczas wojny późniejszy d-ca "Czaty", major Tadeusz Runge. Po 17 września '39 wraz z rodziną przedostał się na Łotwę, został internowany, uciekł do Szwecji, następnie do Francji i na Wyspy. Krótki pobyt w 1. SBS, kursy konspiracyjny, samochodowy, spadochronowy i dywersyjny. Po zaprzysiężeniu miał lecieć do Kraju, jednak przez długi czas jego przerzut był skutecznie blokowany przez Rząd i Sztab NW. Dopiero objęcie stanowiska NW przez generała Sosnkowskiego pozwoliło mu lecieć do Kraju. Tam objął funkcję komendanta CZT, a wraz z wybuchem Powstania, dowództwo nad batalionem "Czata 49".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.