Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Sojusz polsko - luksemburski

Recommended Posts

Tofik   

Prawdą jest, że np. w czasie Wielkiej Wojny Zygmunt Luksemburczyk wystąpił przeciwko Koronie i zaatakował ziemię sądecką i w ogóle przez całe swoje życie prowadził politykę raczej nam nieprzyjazną. Prawdą jest również, że wówczas Wacław Luksemburski był bardziej przychylny Krzyżakom niż nam. Szerzej nieznany jest jednak fakt, że wcześniej stosunki Wacława z Władysławem układały się lepiej np. w lipcu 1404 r. doszło do rozmów we Wrocławiu, dotyczących czesko - polskiego sojuszu. Wacław proponował Jagielle sojusz na następujących zasadzie, iż w przypadku ataku, któregoś z Luksemburgów na Wacława, Władysław przyjdzie mu z pomocą - w podzięce za pomoc Jagiełło miałby otrzymać Śląsk. Do zawarcia przymierza nie doszło, ze względu na odmowną postawę duchowieństwa, które było zaniepokojone ruchami heretyckimi w Czechach (również na Śląsku).

Co taki sojusz mógłby nam przynieść? Czy intencje Wacława były szczere? Jak można było przekonać duchowieństwo do tego pomysłu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.