Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tari

Pokój Kaliasa

Recommended Posts

Tari   

Mam problem ;) na jutro na historie potrzebuje sie dowiedziec kim byl Kalias ktorego imieniem zostal nazwany pokoj miedzy Grecja a Persja w 449 p.n.e Szukalem juz doslownie wszedzie i ani slowa o tym czemu ten pokoj zostal tak nazwany,kim byl ten czlowiek i czego dokonal ;( pomozcie prosze :arrow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Callias (gr. Καλλίας), znany też jako Callias II (jego dziadek to Callias I, jego wnuk to Callias III) - Ateńczyk z bogatej rodziny, walczył pod Maratonem w 490 r.

Wysłany ok. 445 r.p.n.e do Suzy by negocjować pokoj z krolem Persji, Artakserksesem I.

Podpisany pokoj nazwano właśnie od jego imienia. Na mocy tego porozumienia (cytuję za Wiki):

Persja miała zrzec się hegemonii na Morzu Egejskim i uznać niezależność greckich kolonii. Pokój Kalliasa ustalał ,że okręty perskie nie będą wpływały na Morze Egejskie poza wyznaczone punkty, a wojska lądowe nie zbliża się do wybrzeży na odległość mniejszą niż dzień jazdy konnej. Ateńczycy (Grecy) z kolei nie wkroczą na ziemie podległe królowi perskiemu i nie sprzymierzą się z żadnym wrogiem Persji[1]. W praktyce oznaczało to zrzeczenia się Persji panowania nad zachodnimi krańcami Azji Mniejszej i ugruntowanie panowania Związku Morskiego na Morzu Egejskim.

W Atenach nie potraktowano Calliasa zbyt dobrze za taką treść układu - oskarżony o zdradę stanu, musiał zapłacić grzywnę w wysokości 50 talentow.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Warto też zaznaczyć, że sam układ jest dzisiaj kwestionowany. Nie znamy tekstu traktatu, relację o nim zawdzięczamy Diodorowi. Spora część historyków dlatego też jest skłonna kwestionować to, czy naprawdę został zawarty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tari   

dzieki Kadrinazi ;]

Albinos nie wiem co mialo znaczyc to przekierowanie do googli bo albo slepy jestem albo zadnej dluzszej notki biograficznej o Kaliasie tam nie bylo ;] tresc pokoju znam,nie jest mi potrzebna chcialem,potrzebowalem tylko wiedzy o samym Kaliasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Albinos nie wiem co mialo znaczyc to przekierowanie do googli

A Kadrinazi to skąd miał te informacje? Wystarczyło wejść w link który podałem, przez polską wiki przejść do angielskiej i wszystko tam było. Aż takie trudne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektorzy lubią mieć podane na tacy Albinosie ;)

Tari - często jest tak, że danego hasła nie znajdziesz na polskich stronach. Trzeba wtedy pokombinować z angielską pisownią imienia (jak w tym przypadku - zamiast Kaliasa Callias) i już jesteśmy w domu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tari   

na polskiej wiki nie bylo,nie myslalem o tym zeby na angielskiej wersji szukac, to chyba nic dziwnego ;]

mimo wszystko zwracam honor bo rzeczywiscie info tam jest i to jezykiem dosc prostym, takim ze nie ma problemow ze zrozumieniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.