Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Adamo

Dioklecjan

Recommended Posts

Adamo   

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat tego cesarza. Dla mnie jeden z najwybitniejszych cesarzy, jeden z moich ulubionych. Wielki administrator i reformator. Twórca tetrarchii, abdykował z nieprzymuszonej woli. Umocnił państwo rzymskie, stworzył dominat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jachu   
Ciekaw jestem Waszych opinii na temat tego cesarza.
Moim zdaniem ciężko go ocenić jednoznacznie. Z jednej strony ten niezamożny człowiek niskiego rodu dzięki umiejętnościom czysto wojskowym został obwołany cesarzem i wprowadził reformy mające wzmocnić państwo. Z drugiej zaś strony wprowadził jawną władzę absolutną, czego wyrazem był też pełen przepychu, wzorowany na tradycjach wschodnich rytuał dworski. Do plusów z pewnością należy jego abdykacja, co było zastosowaniem się do wprowadzonych przez samego siebie reguł rządzenia imperium.
Twórca tetrarchii
Tetrarchia, czyli rządy czterech, polegała na tym, iż całym imperium miało rządzić dwóch augustów, oni natomiast mieli mianować swoich zastępców zwanych cezarami, którzy po dwudziestu latach sprawowania władzy, w teorii powinni zrzec się tytułu augusta na rzecz swojego zastępcy, który po kolejnych 20 latach powinien zrzec się władzy na swego cezara itd. System ten nie przetrwał po abdykacji Dioklecjana, jednak jego reformy umocniły państwo rzymskie na kolejne 200 lat, choć ostatecznie nie zapobiegły rozpadowi imperium...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z3W   

Dioklecjan-cesarz rzymski(284-305),od jego panowania rozpoczyna się okres w Rzymie, który nazywamy dominatem, jest to zarazem system polityczny. Niezamożny człowiek niskiego rodu.w 293r utworzył tetrarchię.

Przypisuje się mu istotne zwiększenie liczebności wojska.Chciał wspierać tradycyjne rzymskie wartości i kultywować starą religię.Za jego rządów prześladowano chrześcijan itp.

To tylko tak w skrócie.Mnie bynajmniej trudno go ocenić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

Dioklecjan był niewątpliwie znaczącym władcą w historii Imperium. Wyprowadził kraj z kryzysu. To przede wszystkim trzeba zaznaczyć. Zajął się reformami, które wzmocniły państwo wewnętrznie i zewnętrznie. Jeśli je nie uratowały to przynajmniej przedłużyły jego byt. Był władca, który przeszedł do historii jeszcze z jednego powodu: jako jedyny zrezygnował ze swej władzy. Pytanie jednak na ile była to jego dobrowolna decyzja a może został do niej zmuszony? Co tym sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z3W   

Był władca, który przeszedł do historii jeszcze z jednego powodu: jako jedyny zrezygnował ze swej władzy. Pytanie jednak na ile była to jego dobrowolna decyzja a może został do niej zmuszony? Co tym sądzicie?

On sam uzasadniał się swoim wiekiem, stanem zdrowia i zmęczeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.