Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
marcin29

Pluton egzekucyjny

Recommended Posts

marcin29   

Podobno w hiszpańskiej armii jeszcze do lat 30 XX wieku,oficerowie którzy mieli wielkie zasługi a zostali skazani na śmierć mieli przywilej dowodzenia plutonem ekzekucyjnym,prawda-mit?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Mit.

Natomiast coś mi się przypomina, że w plutonach egzekucyjnych ładowano jeden karabin ślepakiem.

Każdy żołnierz mógł mieć świadomość, że to nie on zabił.

Share this post


Link to post
Share on other sites
harry   

Mit albo i nie. Kara śmierci przez rozstrzelanie od zawsze traktowana była, w odróżnieniu od hańbiącej przez powieszenie, jako "honorowa". Osiemnastowieczni skazańcy mieli prawo wyboru plutonu egzekucyjnego - towarzyszy broni, którzy traktowali ten smutny obowiązek jako ostatnią przysługę oddaną przyjacielowi. Rozstrzelanie to był akt łaski, a obecność przyjaciół pociechą duchową i gwarancją, że ciało nie zostanie sprofanowane bo zajmowali się oni również pochówkiem. Być może się ten zwyczaj zachował w szczątkowej formie, na przykład w przywileju podania komendy "pal".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.