Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Stanisław Brzozowski a Ochrana

Recommended Posts

Tofik   

Niemało szumu narobiła sprawa agentury pisarza Stanisława Brzozowskiego. Wszystko zaczęło się od umieszczenia go na liście współpracowników Ochrany wg Michała Jefimowicza Bakaja. Opinia publiczna była w większości zszokowana historią Brzozowskiego, jednak tacy ludzie jak Żeromski, Limanowski, czy Przybyszewski jednoznacznie stanęli po stronie 30 - letniego Brzozowskiego. Sprawa dość długo się wlokła, aż w 1911 r. Brzozowski zmarł nie doczekawszy ostatecznego wyroku. Czy wg Was, więc Brzozowski był agentem? Jeśli tak to co go do tego przymusiło - bieda czy może jakaś antypolskość (którą wg niektórych była krytyka pisarstwa Sienkiewicza)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin29   

Napewno nie antypolskość gdyby krytyka Sienkiewicza była antypolska to większośc pisarzy sympatyzująca z Polską Partią Socjalistyczną, a do takich zaliczał się Brzozowski przez długi czas, była antypolska.Pamietajmy że Sienkiewicz był postrzegany przez niektórych jako piewca "zaściankowej szlachetczyzny" przez innych jako endek.Co skłoniło Brzozowskiego do współpracy z Ochraną, myśle że bieda i okoliczności.Ochrana stosowała różne metody zastraszania, uciekała się nawet do tortur.Pamiętajmy że atmosfera w czasie procesu Brzozowskiego była napieta Piłsudski pacyfikował PPS,sprawa Azefa z PS-R wprowadzała nerwową atmosfere.A sam podsądny marksista ,zwolennik dialektyzmu a jednocześnie katolik.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Co skłoniło Brzozowskiego do współpracy z Ochraną, myśle że bieda i okoliczności.

Przybyszewski pisał, że Brzozowski mieszkał w domu ze ścianami ogołoconymi przez komornika. Zapewne jakieś ziarnko prawdy w tym jest, skoro w 1898 r. Brzozowski pożyczał pieniądze na ratunek dla ojca. Z Ochraną ten młody pisarz zapewne styczność (czyt. trochę go pewnie skopali) przed 1908 r. miał, Czesław Miłosz pisał, że niechcący sypnął kolegów i na tym mogła polegać ta cała współpraca.

Pamiętajmy że atmosfera w czasie procesu Brzozowskiego była napieta Piłsudski pacyfikował PPS

Co ciekawe Piłsudski nie chciał mieć z tą sprawą nic wspólnego, odmówił na propozycję arbitrażu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Co do postawy Piłsudskiego, jego słowa są znane dzięki relacji Sokolnickiego: Odpowiedział krótko - że nie ma żadnej ochoty [na bronienie Brzozowskiego]; gdy zaś zacząłem trochę nastawać, ponowił odmowę w sposób bardziej stanowczy i zapytany o przyczynę, odrzekł: "Możecie iść, jeśli chcecie - ten człowiek raz się splamił i nigdy nie będę ciekawy go widzieć".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.