Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Reformy Agisa IV i Kleomenesa III

Recommended Posts

Albinos   

W okresie dominacji Macedońskiej w Grecji właściwej, kiedy to o wszystkim zdawali się decydować Antygonidzi, dwa państwa zachowały uprzywilejowaną pozycję. Mowa o Sparcie i Atenach. Obie poleis starały się odgrywać jak największą rolę. Sparta swojej drogi do poprawy sytuacji szukała w reformach. Najpierw Agis IV, a potem Kleomenes III, syn Leonidasa II, który zamordował Agisa IV, próbowali zmienić sytuację Sparty.

Jak należy ocenić ich reformy? Czy Agis IV miał szansę osiągnąć to co Kleomenes III? Czy Kleomenes III mógł ugrać coś więcej?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Jak oceniać? jak dla mnie to zwyczajni władcy którzy nie chcieli się pogodzić z aktualna sytuacją ich państw. w podobny sposób można oceniać ich reformy, jako próbę odwrócenia sytuacji i zyskania na znaczeniu. czy mieli szanse na więcej? Pewnie tak, w dziejach antyku, już nie raz okazywało się i miało okazać, że niezadowolenie licznych a upośledzonych prawnie ludzi wykorzystane w odpowiedni sposób przez polityków dawało dobre rezultaty. Liczyć się musieli i to zapewne robili z opozycją aktualnie najważniejszych klas posiadaczy, mających majątki i siłę oraz z wrogami zewnętrznymi i aktualnym hegemonem któremu zapewne nie w smak byłoby nagły wzrost siły Sparty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.